Louise Meijer (M)

Louise Meijer (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 222
Titel Jurist.
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post louise.meijer[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-05-24 – 2022-09-26
    • Ledig 2020-12-29 – 2021-05-23
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2020-12-28
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-08-26 – 2020-05-03
    • Suppleant 2019-08-26 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2020-04-30 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-04-30
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-06-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-08-26 – 2020-05-03
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Ledamot 2021-11-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot konstitutionsutskottet 18-19 och justitieutskottet 18-19. 2:e vice ordförande miljö- och jordbruksutskottet 19-. Suppleant kulturutskottet 18-19, civilutskottet 19- och EU-nämnden 19-.
  • Föräldrar

    Rosina Meijer och Gunnar Meijer.
  • Utbildning

    Grundskola, Jönköping 97-06. Gymnasieskola, Jönköping 06-09. Juristutbildning, Lund 09-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:367 av Louise Meijer (M) 18 mars 2022 Den danska dumpningen utanför Falsterbonäset
Interpellationsdebatt 2021/22:382 av Kjell Jansson (M) 18 mars 2022 Elpriset
Interpellationsdebatt 2021/22:315 av Pontus Andersson (SD) 18 mars 2022 Dödsskjutningarna i januari
Interpellationsdebatt 2021/22:43 av Louise Meijer (M) 21 oktober 2021 Sveriges villapolitik

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:233 Nya uppgifter om den tilltalades ålder i straffprocessen

Motion 2021/22:4726 av Johan Forssell m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4726 av Johan Forssell m.fl. M, KD med anledning av prop. 2021/22:233 Nya uppgifter om den tilltalades ålder i straffprocessen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det inte ska uppställas något väsentlighetskrav vid resning till tilltalads

Inlämnad: 2022-05-04 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2021/22:JuU33
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4726 av Johan Forssell m.fl. (M, KD) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:4726 av Johan Forssell m.fl. (M, KD) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2021/22:231 Skärpt syn på våldtäkt och andra sexuella kränkningar

Motion 2021/22:4708 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4708 av Johan Forssell m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:231 Skärpt syn på våldtäkt och andra sexuella kränkningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att brotten köp av sexuell tjänst och utnyttjande av barn genom köp av sexuell handling

Inlämnad: 2022-05-04 Förslag: 3
Utskottsberedning: 2021/22:JuU41
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 2 avslag, 1 bifall,

Motion 2021/22:4708 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 76 kB) Motion 2021/22:4708 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 88 kB)

med anledning av skr. 2021/22:205 Riksrevisionens rapport om Ekobrottsmyndighetens arbete mot den organiserade ekonomiska brottsligheten

Motion 2021/22:4660 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4660 av Johan Forssell m.fl. M med anledning av skr. 2021/22:205 Riksrevisionens rapport om Ekobrottsmyndighetens arbete mot den organiserade ekonomiska brottsligheten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att genomföra de åtgärder som Riksrevisionen


Utskottsberedning: 2021/22:JuU45
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2021/22:4660 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4660 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.