Louise Thunström (S)

Louise Thunström (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 131
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post louise.thunstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Sjukvård och välfärdsfrågor
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Sjukvård och välfärdsfrågor

Dokument:

Skydd av svenska kyrkans kulturarv

Skriftlig fråga 2022/23:130 av Louise Thunström (S)

Fråga 2022/23:130 Skydd av svenska kyrkans kulturarv av Louise Thunström S till Kulturminister Parisa Liljestrand M Svenska kyrkan uppmärksammar på olika sätt ett minskat behov av kyrkobyggnader, och begrepp som övertaliga kyrkor hörs ibland i den allmänna debatten. Antalet medlemmar i Svenska kyrkan minskar, viket reducerar

Inlämnad: 2022-12-07 Svarsdatum: 2022-12-14 Besvarare: Kulturminister Parisa Liljestrand (M)

Skriftlig fråga 2022/23:130 av Louise Thunström (S) (pdf, 85 kB)

Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund, fritid

Motion 2022/23:2054 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2054 av Lawen Redar m.fl. S Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund, fritid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 38
Utskottsberedning: KU SfU 2022/23:KrU1 2022/23:SoU1

Motion 2022/23:2054 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 104 kB) Motion 2022/23:2054 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 165 kB)

Gaza

Motion 2022/23:1998 av Jamal El-Haj m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:1998 av Jamal El-Haj m.fl. S Gaza Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige självt och genom EU måste göra sitt yttersta för att få den israeliska blockaden av Gazaremsan hävd och därmed hjälpa Gazas lidande invånare och tillkännager

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: UU

Motion 2022/23:1998 av Jamal El-Haj m.fl. (S) (docx, 74 kB) Motion 2022/23:1998 av Jamal El-Haj m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.