Ludvig Aspling (SD)

Ludvig Aspling (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 319
Titel Jur.stud.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865992
E-post ludvig.aspling[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-06-28 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-05-28 – 2019-06-27
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2019-05-27
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2021-01-20 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-01-15
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2021-01-15 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-20 – 2021-01-15
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2018-10-02 –
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Suppleant 2020-02-11 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot utrikesutskottet 18- och EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Mentalskötaren Ralf Aspling och apotekaren Maria Hallin.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskapligt program, Sundbyberg, slutår 01. Mandarin och japanska 90 hp, Dalarnas universitet, slutår 10. Studier på juristprogrammet, Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Engelsklärare, Thailand 05-07. Engelsklärare, Kina 07-09. Vårdbiträde, Japan 09-11. Flygplatspersonal, Norge 11-12. Politisk sekreterare, Sverigedemokraterna 15-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Generaldirektör, insamlingsstiftelsen Hepatica.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Cancerpreventiv kost

Motion 2021/22:276 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:276 av Markus Wiechel m.fl. SD Cancerpreventiv kost Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en nationell garanti för kostrådgivning för cancerpatienter i hela landet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs

2021-09-23

Motion 2021/22:276 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:276 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 94 kB)

Medvetenhet kring skador av plast i livsmedel

Motion 2021/22:236 av Markus Wiechel och Ludvig Aspling (båda SD)

Motion till riksdagen 2021/22:236 av Markus Wiechel och Ludvig Aspling båda SD Medvetenhet kring skador av plast i livsmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att öka medvetenheten kring riskerna med plast relaterat till förvaring och upphettning av mat och tillkännager

2021-09-23

Motion 2021/22:236 av Markus Wiechel och Ludvig Aspling (båda SD) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:236 av Markus Wiechel och Ludvig Aspling (båda SD) (pdf, 83 kB)

Demokrativillkor

Skriftlig fråga 2021/22:29 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2021/22:29 Demokrativillkor av Ludvig Aspling SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Jag vill fråga kultur- och demokratiminister Amanda Lind: Avser regeringen att gå fram med en proposition eller utfärda nya förordningar baserat på SOU 2019:35 under innevarande riksmöte

Inlämnad: 2021-09-22 Svarsdatum: 2021-09-29 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2021/22:29 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se