Ludvig Aspling (SD)

Ludvig Aspling (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 319
Titel Jur.stud.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865992
E-post ludvig.aspling[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-06-28 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-05-28 – 2019-06-27
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2019-05-27
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2021-01-20 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-01-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2021-10-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-10-20
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2021-01-15 – 2021-10-20
    • Suppleant 2020-03-20 – 2021-01-15
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2018-10-02 –
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Suppleant 2020-02-11 – 2022-03-17

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot utrikesutskottet 18- och EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Mentalskötaren Ralf Aspling och apotekaren Maria Hallin.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskapligt program, Sundbyberg, slutår 01. Mandarin och japanska 90 hp, Dalarnas universitet, slutår 10. Studier på juristprogrammet, Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Engelsklärare, Thailand 05-07. Engelsklärare, Kina 07-09. Vårdbiträde, Japan 09-11. Flygplatspersonal, Norge 11-12. Politisk sekreterare, Sverigedemokraterna 15-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Generaldirektör, insamlingsstiftelsen Hepatica.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Diplomatiska garantier

Interpellation 2018/19:309 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2018/19:309 Diplomatiska garantier av Ludvig Aspling SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Regeringen har som sista instans att avgöra frågan om den grupp imamer som fått utvisningsbeslut enligt lagen om särskild utlänningskontroll: utvisning påkallad av hänsyn till rikets säkerhet.

Inlämnad: 2019-08-29 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:309 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Diplomatiska garantier

Fredsprocessen i Mellanöstern

Interpellation 2018/19:227 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2018/19:227 Fredsprocessen i Mellanöstern av Ludvig Aspling SD till Utrikesminister Margot Wallström S I juni förväntas USA presentera en fredsplan för Mellanöstern. Innehållet är än så länge okänt, men förhoppningen från omvärlden är att planen ska vara början på slutet på den långvariga konflikten. Utrikesministern

Inlämnad: 2019-05-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:227 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 89 kB)

Antikorruptionsarbetet i EU

Interpellation 2018/19:223 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2018/19:223 Antikorruptionsarbetet i EU av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Hans Dahlgren S Att bekämpa korruption är på papperet en målsättning för Europeiska unionen, vilket kommer till uttryck både i fördragen och genom unionens myndigheter. År 2010 bad rådet kommissionen att återkomma med en övergripande

Inlämnad: 2019-05-02 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:223 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Antikorruptionsarbetet i EU

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.