Ludvig Aspling (SD)

Ludvig Aspling (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 319
Titel Jur.stud.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865992
E-post ludvig.aspling[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-06-28 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-05-28 – 2019-06-27
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2019-05-27
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2021-01-20 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-01-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2021-10-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-10-20
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2021-01-15 – 2021-10-20
    • Suppleant 2020-03-20 – 2021-01-15
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2018-10-02 –
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Suppleant 2020-02-11 – 2022-03-17

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot utrikesutskottet 18- och EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Mentalskötaren Ralf Aspling och apotekaren Maria Hallin.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskapligt program, Sundbyberg, slutår 01. Mandarin och japanska 90 hp, Dalarnas universitet, slutår 10. Studier på juristprogrammet, Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Engelsklärare, Thailand 05-07. Engelsklärare, Kina 07-09. Vårdbiträde, Japan 09-11. Flygplatspersonal, Norge 11-12. Politisk sekreterare, Sverigedemokraterna 15-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Generaldirektör, insamlingsstiftelsen Hepatica.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Teoretiska utgångspunkter för polisens arbete i utsatta områden

Interpellation 2021/22:557 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2021/22:557 Teoretiska utgångspunkter för polisens arbete i utsatta områden av Ludvig Aspling SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S De så kallade utsatta områdena ställer våra rättsvårdande myndigheter inför en problembild som är av en annan art än de problem Sverige upplevt tidigare.

Inlämnad: 2022-06-20 Svarsdatum: 2022-06-28 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2021/22:557 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Teoretiska utgångspunkter för polisens arbete i utsatta områden

Insatser för återvandring

Interpellation 2021/22:532 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2021/22:532 Insatser för återvandring av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Anders Ygeman S Regeringen beslutade den 18 maj att uppdra åt Migrationsverket att analysera behovet av insatser för att stödja återvandring och frivilligt återvändande av de ukrainska medborgare som har sökt skydd i Sverige. Bakgrunden

Inlämnad: 2022-06-01 Svarsdatum: 2022-06-27 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2021/22:532 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Insatser för återvandring

Säkerställande av kvalitet före kvantitet i polisutbildningen

Interpellation 2021/22:510 av Katja Nyberg (SD)

Interpellation 2021/22:510 Säkerställande av kvalitet före kvantitet i polisutbildningen av Katja Nyberg SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S En väl fungerande polis är en förutsättning för en trygg rättsstat. Svensk polis har i dag stora utmaningar att fullfölja sitt uppdrag och behöver ökade resurser

Inlämnad: 2022-05-20 Svarsdatum: 2022-06-28 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2021/22:510 av Katja Nyberg (SD) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Säkerställande av kvalitet före kvantitet i polisutbildningen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.