Magdalena Andersson (S)

Magdalena Andersson (S)

Finansminister

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 114
Född år 1967

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Finansdepartementet

    • Finansminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2014-10-02
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 2014-10-03 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Statsråd (finansminister), Finansdepartementet 141003-.
  • Föräldrar

    Göran Andersson och Birgitta Granell-Andersson.
  • Utbildning

    Civilekonom, Handelshögskolan Stockholm, examen 92. Forskarutbildning, inriktning nationalekonomi (ej avslutad), Handelshögskolan Stockholm 92-95. Institute for Advanced Studies, Wien 94. Harvard University 95.
  • Anställningar

    Lärare, Handelshögskolan 94. Politiskt sakkunnig, Statsrådsberedningen 96-98 och planeringschef 98-04. Statssekreterare, Finansdepartementet 04-06. Inrikespolitisk rådgivare till partiordföranden, socialdemokratiska riksdagsgruppen 07-09. Överdirektör, Skatteverket 09-12. Ekonomisk-politisk talesperson, Socialdemokraterna 12-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, ATG 04-06. Ledamot, Bolagsverkets insynsråd 09-12.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Policy Network 05-09.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Krispolitikens fördelningspolitiska effekter

Interpellation 2020/21:879 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2020/21:879 Krispolitikens fördelningspolitiska effekter av Tony Haddou V till Finansminister Magdalena Andersson S De ekonomiska åtgärder som regeringen, riksdagen och myndigheter har vidtagit under coronapandemin kan grovt sett delas in i tre kategorier: i förslag för att stärka företagens likviditet,

Inlämnad: 2021-08-25 Svarsdatum: 2021-09-09 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2020/21:879 av Tony Haddou (V) (pdf, 115 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Krispolitikens fördelningspolitiska effekter

Folkbokföring och hemlöshet

Interpellation 2020/21:867 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2020/21:867 Folkbokföring och hemlöshet av Tony Haddou V till Finansminister Magdalena Andersson S För snart tre år sedan skärptes folkbokföringslagen i syfte att komma åt bidragsfusk och organiserad brottslighet. Det blev då straffbart att folkbokföra sig på fel adress. Ända upp till två års fängelse kan

Inlämnad: 2021-08-18 Svarsdatum: 2021-09-09 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2020/21:867 av Tony Haddou (V) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Folkbokföring och hemlöshet

Bilstöd

Interpellation 2020/21:860 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2020/21:860 Bilstöd av Lars Beckman M till Finansminister Magdalena Andersson S Nya och stora anpassade fordon för den med funktionsnedsättning kan få en årsskatt på 20 000 kronor enligt bonusmalus-systemet, rapporterar SR:s Ekot Nu säger organisationen DHR att det slår hårt mot en redan utsatt grupp.

Inlämnad: 2021-08-16 Svarsdatum: 2021-09-09 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2020/21:860 av Lars Beckman (M) (pdf, 104 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bilstöd

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se