Magdalena Andersson (S)

Magdalena Andersson (S)

Statsminister

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 114
Född år 1967

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdemokraterna

    • Partiledare
    • Statsrådsberedningen

    • Statsminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2014-10-02
    • Socialdemokraterna

    • Partiledare 2021-11-04 –
    • Statsrådsberedningen

    • Statsminister 2021-11-30 – 2022-09-26
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 2014-10-03 – 2021-11-29

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Statsråd (finansminister), Finansdepartementet 141003-.
  • Föräldrar

    Göran Andersson och Birgitta Granell-Andersson.
  • Utbildning

    Civilekonom, Handelshögskolan Stockholm, examen 92. Forskarutbildning, inriktning nationalekonomi (ej avslutad), Handelshögskolan Stockholm 92-95. Institute for Advanced Studies, Wien 94. Harvard University 95.
  • Anställningar

    Lärare, Handelshögskolan 94. Politiskt sakkunnig, Statsrådsberedningen 96-98 och planeringschef 98-04. Statssekreterare, Finansdepartementet 04-06. Inrikespolitisk rådgivare till partiordföranden, socialdemokratiska riksdagsgruppen 07-09. Överdirektör, Skatteverket 09-12. Ekonomisk-politisk talesperson, Socialdemokraterna 12-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, ATG 04-06. Ledamot, Bolagsverkets insynsråd 09-12.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Policy Network 05-09.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

Ansvaret för krishanteringsrådet

Svar på skriftlig fråga 2021/22:600 besvarad av Statsminister Magdalena Andersson (S)

Svar på fråga 2021/22:599 av Tobias Billström M Regeringskansliets organisation för krishantering och fråga 2021/22:600 av Tobias Billström M Ansvaret för krishanteringsrådet Tobias Billström har frågat mig när jag avser att genomföra den aviserade flytten av kansliet för krishantering till Statsrådsberedningen och vilken

Svarsdatum: 2021-12-23 Frågeställare: Tobias Billström (M)

Svar på skriftlig fråga 2021/22:600 besvarad av Statsminister Magdalena Andersson (S) (docx, 68 kB)

Regeringskansliets organisation för krishantering

Svar på skriftlig fråga 2021/22:599 besvarad av Statsminister Magdalena Andersson (S)

Svar på fråga 2021/22:599 av Tobias Billström M Regeringskansliets organisation för krishantering och fråga 2021/22:600 av Tobias Billström M Ansvaret för krishanteringsrådet Tobias Billström har frågat mig när jag avser att genomföra den aviserade flytten av kansliet för krishantering till Statsrådsberedningen och vilken

Svarsdatum: 2021-12-23 Frågeställare: Tobias Billström (M)

Svar på skriftlig fråga 2021/22:599 besvarad av Statsminister Magdalena Andersson (S) (docx, 68 kB)

Skatteregler för sjöfarten

Svar på skriftlig fråga 2021/22:347 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S)

Fi2021/03636 Finansdepartementet Finansministern Till riksdagen Meddelande om uteblivet svar på fråga 2021/22:347 av Per Åsling C Skatteregler för sjöfarten Som utgångspunkt besvarar en övergångsregering inte interpellationer eller skriftliga frågor. Vissa frågor, bl.a. frågor som rör EU-ärenden eller rena sakförhållanden,

Svarsdatum: 2021-11-11 Frågeställare: Per Åsling (C)

Svar på skriftlig fråga 2021/22:347 besvarad av Finansminister Magdalena Andersson (S) (docx, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.