Magdalena Schröder (M)

Magdalena Schröder (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 142
Titel Vd-assistent.
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magdalena.schroder[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-11-12 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-04-30 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-06-24 – 2020-04-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2019-10-17 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-11-15 – 2019-06-25
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot justitieutskottet 19-. Suppleant utrikesutskottet 18-19, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 19 och försvarsutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Sjukgymnasten Bertil Schröder och sjukgymnasten Helen Ingvardsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Norrtälje, slutår 09. Studier i politik och förvaltning, idéhistoria och praktisk retorik, Stockholms universitet, slutår 17.
  • Anställningar

    Kafébiträde, Café Hörnan, Norrtälje 06-09. Våningsvärdinna, Hotell Radisson Blu 09-10. Cafébiträde, Brödboden 10-11. Ombudsman, Moderata ungdomsförbundet Stockholm 11-12. Chefombudsman, Moderata ungdomsförbundet Stockholm 12-14. Vd-assistent, Amasten Fastighets AB 14-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sundbyberg 10-15. Styrelsesuppleant, Locum AB 17-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Moderata ungdomsförbundet, Sundbyberg 09-10 och ordförande 10-11. Vice ordförande, MUF distriktsstyrelse Stockholm 15-17 och ordförande 17-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Korruption inom biståndet

Skriftlig fråga 2018/19:944 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2018/19:944 Korruption inom biståndet av Magdalena Schröder M till Statsrådet Peter Eriksson MP Sida har dragits in i ytterligare en biståndsskandal. Den här gången är det utvecklingsfonden African Enterprise Challenge Fund, AECF, som spenderat svenska skattepengar på annat än att lyfta människor ur fattigdom och

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-18 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:944 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 85 kB)

Regeringens agerande mot Kina

Skriftlig fråga 2018/19:920 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2018/19:920 Regeringens agerande mot Kina av Magdalena Schröder M till Utrikesminister Margot Wallström S Tystnaden från regeringen gällande protesterna i Hongkong har varit påtaglig. Protesterna grundar sig i oron över det lagförslag som gör det möjligt att utlämna boende i Hongkong till det kommunistiska Fastlandskina

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:920 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 76 kB)

Utrikesministerns uttalande i samband med högnivåbesök från Iran

Skriftlig fråga 2018/19:918 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2018/19:918 Utrikesministerns uttalande i samband med högnivåbesök från Iran av Magdalena Schröder M till Utrikesminister Margot Wallström S Värderingar bör vara kärnan i all politik, även utrikespolitiken. Samtal och diplomati tillhör de viktigaste verktygen i utrikespolitiken, men för en regering som stoltserar

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:918 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se