Magdalena Schröder (M)

Magdalena Schröder (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 142
Titel Vd-assistent.
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magdalena.schroder[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-11-12 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-04-30 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-06-24 – 2020-04-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2019-10-17 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-11-15 – 2019-06-25
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Suppleant 2020-02-11 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot justitieutskottet 19-. Suppleant utrikesutskottet 18-19, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 19 och försvarsutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Sjukgymnasten Bertil Schröder och sjukgymnasten Helen Ingvardsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Norrtälje, slutår 09. Studier i politik och förvaltning, idéhistoria och praktisk retorik, Stockholms universitet, slutår 17.
  • Anställningar

    Kafébiträde, Café Hörnan, Norrtälje 06-09. Våningsvärdinna, Hotell Radisson Blu 09-10. Cafébiträde, Brödboden 10-11. Ombudsman, Moderata ungdomsförbundet Stockholm 11-12. Chefombudsman, Moderata ungdomsförbundet Stockholm 12-14. Vd-assistent, Amasten Fastighets AB 14-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sundbyberg 10-15. Styrelsesuppleant, Locum AB 17-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Moderata ungdomsförbundet, Sundbyberg 09-10 och ordförande 10-11. Vice ordförande, MUF distriktsstyrelse Stockholm 15-17 och ordförande 17-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

med anledning av skr. 2020/21:56 Internationella försvarssamarbeten

Motion 2020/21:3816 av Pål Jonson m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2020/21:3816 av Pål Jonson m.fl. M, KD med anledning av skr. 2020/21:56 Internationella försvarssamarbeten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Sveriges samarbete med Finland och samarbetet inom Norden och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen

2021-01-15

Motion 2020/21:3816 av Pål Jonson m.fl. (M, KD) (docx, 96 kB) Motion 2020/21:3816 av Pål Jonson m.fl. (M, KD) (pdf, 104 kB)

Korruption och auktoritär utveckling i Zambia

Skriftlig fråga 2020/21:542 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2020/21:542 Korruption och auktoritär utveckling i Zambia av Magdalena Schröder M till Statsrådet Peter Eriksson MP Den politiska utvecklingen i Zambia är ytterst bekymmersam och tydliggör hur ett auktoritärt styre och korruption snabbt kan erodera ett lands utveckling. Tidskriften Economist beskrev nyligen i en

Inlämnad: 2020-11-17 Svarsdatum: 2020-11-25 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:542 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 89 kB)

Sidas arbete med uppföljning av bistånd

Skriftlig fråga 2020/21:541 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2020/21:541 Sidas arbete med uppföljning av bistånd av Magdalena Schröder M till Statsrådet Peter Eriksson MP Riksrevisionen har nyligen presenterat sin granskning av Sidas garantiverksamhet. Bedömningen är att arbetet med kreditgarantier fungerar väl men att uppföljningen behöver stärkas för att säkerställa att

Inlämnad: 2020-11-17 Svarsdatum: 2020-11-25 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:541 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se