Magdalena Streijffert (S)

Magdalena Streijffert (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Hallands län
Titel Studerande
Född år 1977

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-02-16 – 2010-10-04
    • Ledig 2009-08-07 – 2010-02-15
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2009-08-06
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-05-21
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2007-04-26 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2007-05-22 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2008/09:546 av Streijffert, Magdalena (s) 8 juni 2009 Vägen till ett fritt och demokratiskt Burma
Interpellationsdebatt 2008/09:246 av Streijffert, Magdalena (s) 27 januari 2009 Homosexuella asylsökande från Afghanistan
Interpellationsdebatt 2007/08:584 av Streijffert, Magdalena (s) 9 maj 2008 Folkomröstning i Burma
Frågestund 6 mars 2008 Frågestund

Valet i Kambodja

Skriftlig fråga 2007/08:1465 av Streijffert, Magdalena (s)

den 9 juli Fråga 2007/08:1465 Valet i Kambodja av Magdalena Streijffert s till utrikesminister Carl Bildt m Den 27 juli i år hålls val i Kambodja, som är ett av världens fattigaste länder. På UD:s hemsida går att läsa följande: Demokratiska traditioner saknas och allvarliga kränkningar av mänskliga rättigheter

Inlämnad: 2008-07-09 Besvarare: Carl Bildt (M)

Användning av perkloretylen

Skriftlig fråga 2007/08:1034 av Streijffert, Magdalena (s)

den 4 april Fråga 2007/08:1034 Användning av perkloretylen av Magdalena Streijffert s till miljöminister Andreas Carlgren c I dag använder över 90 procent av alla kemtvättsinrättningar det giftiga och cancerframkallande klororganiska ämnet perkloretylen i tvättprocessen. Perkloretylen är ett giftigt ämne som påverkar

Inlämnad: 2008-04-04 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se