Magdalena Streijffert (S)

Magdalena Streijffert (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Hallands län
Titel Studerande
Född år 1977

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-02-16 – 2010-10-04
    • Ledig 2009-08-07 – 2010-02-15
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2009-08-06
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-05-21
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2007-04-26 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2007-05-22 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2008/09:7 Kraftfullare nedsättning av socialavgifter för unga

Motion 2008/09:Sf5 av Veronica Palm m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Sf5 av Veronica Palm m.fl. s med anledning av prop. 2008/09:7 Kraftfullare nedsättning av socialavgifter för unga s68087 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2008/09:7 Kraftfullare nedsättning av socialavgifter för unga. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2008/09:SfU5
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2008/09:Sf5 av Veronica Palm m.fl. (s) (doc, 47 kB)

med anledning av prop. 2008/09:22 Vissa socialförsäkringsfrågor

Motion 2008/09:Sf1 av Veronica Palm m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Sf1 av Veronica Palm m.fl. s med anledning av prop. 2008/09:22 Vissa socialförsäkringsfrågor s68086 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om uppföljning. Riksdagen avslår regeringens förslag om att nämndemän inte längre


Utskottsberedning: 2008/09:SfU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2008/09:Sf1 av Veronica Palm m.fl. (s) (doc, 47 kB)

med anledning av prop. 2008/09:35 Framtidens resor och transporter – infrastruktur för hållbar tillväxt

Motion 2008/09:T3 av Alf Eriksson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:T3 av Alf Eriksson m.fl. s med anledning av prop. 2008/09:35 Framtidens resor och transporter infrastruktur för hållbar tillväxt s78001 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om utbyggnaden av Västkustbanan. Motivering


Utskottsberedning: 2008/09:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:T3 av Alf Eriksson m.fl. (s) (doc, 40 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se