Magdalena Streijffert (S)

Magdalena Streijffert (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Hallands län
Titel Studerande
Född år 1977

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-02-16 – 2010-10-04
    • Ledig 2009-08-07 – 2010-02-15
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2009-08-06
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-05-21
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2007-04-26 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2007-05-22 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Situationen i Mellanöstern

Interpellation 2006/07:189 av Streijffert, Magdalena (s)

den 22 december Interpellation 2006/07:189 Situationen i Mellanöstern av Magdalena Streijffert s till utrikesminister Carl Bildt m Utvecklingen i Mellanöstern är av stor betydelse för omvärlden. I början av året genomfördes demokratiska val i Palestina. Den terrorstämplade organisationen Hamas som strax före valet

Inlämnad: 2006-12-22 Besvarare: Carl Bildt (M)

Ändringar i gymnasieskolan

Interpellation 2006/07:180 av Streijffert, Magdalena (s)

den 20 december Interpellation 2006/07:180 Ändringar i gymnasieskolan av Magdalena Streijffert s till statsrådet Jan Björklund fp Den borgerliga alliansen vill göra en omfattande omläggning av svensk utbildningspolitik. Jag kommer i min fråga att rikta in mig på den del som rör gymnasieskolan. Gymnasiet kommer,

Inlämnad: 2006-12-20 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Kvalitet i högre utbildning

Interpellation 2006/07:179 av Streijffert, Magdalena (s)

den 20 december Interpellation 2006/07:179 Kvalitet i högre utbildning av Magdalena Streijffert s till utbildningsminister Lars Leijonborg fp En av de frågor som de borgerliga partierna gick till val på i höstas var att höja kvaliteten i högre utbildning. Den budget som lades fram i höstas visar dock att ytterligare

Inlämnad: 2006-12-20 Besvarare: Lars Leijonborg (FP)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.