Magdalena Streijffert (S)

Magdalena Streijffert (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Hallands län
Titel Studerande
Född år 1977

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-02-16 – 2010-10-04
    • Ledig 2009-08-07 – 2010-02-15
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2009-08-06
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-05-21
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2007-04-26 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2007-05-22 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av redog. 2008/09:RRS9 Riksrevisionens styrelses redogörelse angående Sänkta socialavgifter

Motion 2008/09:Sf10 av Veronica Palm m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2008/09:Sf10 av Veronica Palm m.fl. s, v, mp med anledning av redog. 2008/09:RRS9 Riksrevisionens styrelses redogörelse angående Sänkta socialavgifter s68096 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att en uppföljning och utvärdering


Utskottsberedning: 2008/09:SfU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Sf10 av Veronica Palm m.fl. (s, v, mp) (doc, 43 kB)

Homosexuella asylsökande från Afghanistan

Interpellation 2008/09:199 av Streijffert, Magdalena (s)

den 8 december Interpellation 2008/09:199 Homosexuella asylsökande från Afghanistan av Magdalena Streijffert s till statsrådet Tobias Billström m Torsdagen den 27 november 2008 sattes en homosexuell man på ett flygplan till Kabul. I Sverige har han under sju års tid kunnat leva öppet med sin sexuella läggning och

Inlämnad: 2008-12-08 Besvarare: Tobias Billström (M)

med anledning av skr. 2008/09:33 Migration och asylpolitik

Motion 2008/09:Sf8 av Veronica Palm m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Sf8 av Veronica Palm m.fl. s med anledning av skr. 2008/09:33 Migration och asylpolitik s68089 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om snabbare utredning av den nya instans- och processordningen. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2008/09:SfU8
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 10 avslag

Motion 2008/09:Sf8 av Veronica Palm m.fl. (s) (doc, 55 kB) Motion 2008/09:Sf8 av Veronica Palm m.fl. (s) (pdf, 196 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.