Magdalena Streijffert (S)

Magdalena Streijffert (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Hallands län
Titel Studerande
Född år 1977

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-02-16 – 2010-10-04
    • Ledig 2009-08-07 – 2010-02-15
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2009-08-06
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-05-21
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2007-04-26 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2007-05-22 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förvarstider

Interpellation 2007/08:780 av Streijffert, Magdalena (s)

den 13 maj Interpellation 2007/08:780 Förvarstider av Magdalena Streijffert s till statsrådet Tobias Billström m Inom den europiska gemenskapen förs nu inom ramen för asyl- och flyktingpolitiken en diskussion rörande gemensam syn på förvarstider. Det svenska regelsystemet kring förvarstagande och förvarshållande

Inlämnad: 2008-05-13 Besvarare: Tobias Billström (M)

Folkomröstning i Burma

Interpellation 2007/08:584 av Streijffert, Magdalena (s)

den 9 april Interpellation 2007/08:584 Folkomröstning i Burma av Magdalena Streijffert s till utrikesminister Carl Bildt m Burma styrs sedan 1962 av en av världens hårdaste militärjuntor. Åsiktsförtryck, tvångsförflyttningar, systematiska våldtäkter, tortyr och slavarbete är en del av vardagen för det burmesiska

Inlämnad: 2008-04-09 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Folkomröstning i Burma

Möjlighet för alla att studera på högskola

Interpellation 2007/08:323 av Streijffert, Magdalena (s)

den 21 januari Interpellation 2007/08:323 Möjlighet för alla att studera på högskola av Magdalena Streijffert s till statsrådet Lars Leijonborg fp I valrörelsen lovade den borgerliga alliansen att höja studiemedlet för landets studenter. Beloppet varierade men budskapet var tydligt studiemedlet skulle höjas ytterligare.

Inlämnad: 2008-01-21 Besvarare: Lars Leijonborg (FP)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se