Magdalena Streijffert (S)

Magdalena Streijffert (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Hallands län
Titel Studerande
Född år 1977

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-02-16 – 2010-10-04
    • Ledig 2009-08-07 – 2010-02-15
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2009-08-06
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-05-21
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2007-04-26 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2007-05-22 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Driftsformer för sjukhus

Motion 2006/07:So12 av Alf Eriksson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:So12 av Alf Eriksson m.fl. s Driftsformer för sjukhus Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2006/07:52 Driftsformer för sjukhus. Motivering I proposition 2006/07:52 Driftsformer för sjukhus anges en kursändring vad avser den offentliga sjukvården. Landstingen


Utskottsberedning: 2006/07:SoU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:So12 av Alf Eriksson m.fl. (s) (doc, 41 kB) Motion 2006/07:So12 av Alf Eriksson m.fl. (s) (pdf, 137 kB)

Frihet att välja – ett ökat inflytande för universitet och högskolor när styrelseledamöter utses

Motion 2006/07:Ub9 av Marie Granlund m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Ub9 av Marie Granlund m.fl. s Frihet att välja ett ökat inflytande för universitet och högskolor när styrelseledamöter utses Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i högskolelagen 1992:1434Motivering Universitet och högskolor tjänar ett allmänt


Utskottsberedning: 2006/07:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Ub9 av Marie Granlund m.fl. (s) (doc, 42 kB) Motion 2006/07:Ub9 av Marie Granlund m.fl. (s) (pdf, 170 kB)

En arbetslöshetsförsäkring för arbete

Motion 2006/07:A12 av Alf Eriksson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:A12 av Alf Eriksson m.fl. s En arbetslöshetsförsäkring för arbete Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2006/07:15 En arbetslöshetsförsäkring för arbete. Motivering Sverige är ett land som rönt stora framgångar på världsmarknaden, vilket bidragit till att


Utskottsberedning: 2006/07:AU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:A12 av Alf Eriksson m.fl. (s) (doc, 40 kB) Motion 2006/07:A12 av Alf Eriksson m.fl. (s) (pdf, 140 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se