Magdalena Streijffert (S)

Magdalena Streijffert (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Hallands län
Titel Studerande
Född år 1977

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-02-16 – 2010-10-04
    • Ledig 2009-08-07 – 2010-02-15
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2009-08-06
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-05-21
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2007-04-26 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2007-05-22 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2007/08:584 av Streijffert, Magdalena (s) 9 maj 2008 Folkomröstning i Burma
Frågestund 6 mars 2008 Frågestund
Information från regeringen 24 januari 2008 Information från regeringen
Information från regeringen 24 januari 2008 Information från regeringen

med anledning av prop. 2009/10:137 Åtgärder mot familjeseparation inom migrationsområdet

Motion 2009/10:Sf12 av Veronica Palm m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:Sf12 av Veronica Palm m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2009/10:137 Åtgärder mot familjeseparation inom migrationsområdet 68106 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att undantag ska kunna göras från huvudregeln


Utskottsberedning: 2009/10:SfU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sf12 av Veronica Palm m.fl. (s, v, mp) (doc, 52 kB)

Vägen till ett fritt och demokratiskt Burma

Interpellation 2008/09:546 av Streijffert, Magdalena (s)

den 14 maj Interpellation 2008/09:546 Vägen till ett fritt och demokratiskt Burma av Magdalena Streijffert s till utrikesminister Carl Bildt m Sedan 1962 har Burma varit en diktatur. Slavarbete, tvångsförflyttningar, systematiska våldtäkter och fängslande av oppositionen är vardag för människor i dagens Burma. Hösten

Inlämnad: 2009-05-14 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Vägen till ett fritt och demokratiskt Burma

Homosexuella asylsökande från Afghanistan

Interpellation 2008/09:246 av Streijffert, Magdalena (s)

den 14 januari Interpellation 2008/09:246 Homosexuella asylsökande från Afghanistan av Magdalena Streijffert s till statsrådet Tobias Billström m Torsdagen den 27 november 2008 sattes en homosexuell man på ett flygplan till Kabul. I Sverige har han under sju års tid kunnat leva öppet med sin sexuella läggning och

Inlämnad: 2009-01-14 Besvarare: Tobias Billström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Homosexuella asylsökande från Afghanistan

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se