Maggi Mikaelsson (V)

Maggi Mikaelsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel förskollärare
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1996-06-13 – 2002-02-01
    • Ledig 1996-05-09 – 1996-06-12
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1996-05-08
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2000-10-09 – 2002-02-01
    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-10-08
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-04-12 – 1991-09-29
    • Suppleant 1988-11-23 – 1989-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-09-16
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-02-01
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 1996-10-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-02-01
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-12-02 – 2002-02-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2001/02:22 En förnyad prövning av stängningen av Barsebäck 2

Motion 2001/02:N34 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:N34 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av skr. 2001/02:22 En förnyad prövning av stängningen av Barsebäck 2 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att den andra kärnkraftsreaktorn i Barsebäck skall ställas av senast


Utskottsberedning: 2001/02:NU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

med anledning av förs. 2001/02:RR3 Riksdagens revisorers förslag angående statens stöd till kommuner med ekonomiska problem

Motion 2001/02:Fi6 av Johan Lönnroth m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:Fi6 av Johan Lönnroth m.fl. v med anledning av förs. 2001/02:RR3 Riksdagens revisorers förslag angående statens stöd till kommuner med ekonomiska problem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om statens stöd till kommuner


Utskottsberedning: 2001/02:FiU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

med anledning av prop. 2001/02:23 Förlängd tid för statliga garantier för att återställa försäkringsskyddet för flygbranschen

Motion 2001/02:T59 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2001/02:T59 av Gudrun Schyman m.fl. v med anledning av prop. 2001/02:23 Förlängd tid för statliga garantier för att återställa försäkringsskyddet för flygbranschen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ett definitivt slutdatum


Utskottsberedning: 2001/02:TU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se