Maggi Mikaelsson (V)

Maggi Mikaelsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel förskollärare
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1996-06-13 – 2002-02-01
    • Ledig 1996-05-09 – 1996-06-12
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1996-05-08
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2000-10-09 – 2002-02-01
    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-10-08
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-04-12 – 1991-09-29
    • Suppleant 1988-11-23 – 1989-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-09-16
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-02-01
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 1996-10-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-02-01
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-12-02 – 2002-02-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1988/89:92 om ny Mot

Motion 1988/89:N25 av Paul Lestander m.fl. (vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:N25 av Paul Lestander m.fl. vpk med anledning av prop. 1988/89:92 om ny Mot minerallagstiftning m.m. N25-29 Det är bra om man mycket snart kan komma fram till en ny minerallagstiftning. Föreliggande förslag är dock enligt vpk


Utskottsberedning: --1988/89:NU35
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:N25 av Paul Lestander m.fl. (vpk) (pdf, 79 kB)

En professur i kördirigering

Motion 1988/89:Ub774 av Alexander Chrisopoulos m.fl. (vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Ub774 av Alexander Chrisopoulos m.fl. vpk En professur i kördirigering Hemställan Med hänvisning till vad som anförts i motion 1988/89:Kr356 hemställs att riksdagen hos regeringen begär en översyn av tjänstestrukturen vid musikhögskolan


Utskottsberedning: -1988/89:UbU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Ub774 av Alexander Chrisopoulos m.fl. (vpk) (pdf, 46 kB)

Vårdlärarutbildningen i Umeå

Motion 1988/89:Ub649 av Maggi Mikaelsson (vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Ub649 av Maggi Mikaelsson vpk Vårdlärarutbildningen i Umeå Sverige står mitt uppe i en vårdkris. Personal, till övervägande delen kvinnor, som arbetar inom vårdyrken har en tung och många gånger otacksam uppgift. Trots låga löner,


Utskottsberedning: -1988/89:UbU22
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Ub649 av Maggi Mikaelsson (vpk) (pdf, 92 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se