Maggi Mikaelsson (V)

Maggi Mikaelsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel förskollärare
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1996-06-13 – 2002-02-01
    • Ledig 1996-05-09 – 1996-06-12
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1996-05-08
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2000-10-09 – 2002-02-01
    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-10-08
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-04-12 – 1991-09-29
    • Suppleant 1988-11-23 – 1989-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-09-16
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-02-01
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 1996-10-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-02-01
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-12-02 – 2002-02-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av proposition 1989/90:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1990/91 m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1989/90:Fi65 av Lars Werner m fl (vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Fi65 av Lars Werner m fl vpk med anledning av proposition 1989/90:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1990/91 m.m. kompletteringsproposition 1.1. Inledning Det senaste halvårets politiska händelser


Utskottsberedning: -------------1989/90:FiU29 1989/90:FiU40
Riksdagsbeslut (26 yrkanden): , , 13 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Fi65 av Lars Werner m fl (vpk) (pdf, 399 kB)

med anledning av prop. 1989/90:146 Livsmedelspolitiken

Motion 1989/90:Jo95 av Börje Hörnlund m.fl. (c, m, fp, vpk, mp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Jo95 av Börje Hörnlund m.fl. c, m, fp, vpk, mp med anledning av prop. 1989/90:146 Livsmedelspolitiken Föreliggande motion behandlar vissa delar av propositionens förslag som vi bedömer vara av särskild vikt för jordbruksnäringens


Utskottsberedning: -----1989/90:JoU25
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Jo95 av Börje Hörnlund m.fl. (c, m, fp, vpk, mp) (pdf, 106 kB)

med anledning av prop. 1989/90:110 1989/90

Motion 1989/90:Sk81 av Lars Werner m.fl. (vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Sk81 av Lars Werner m.fl. vpk Mot. med anledning av prop. 1989/90:110 1989/90 Reformerad inkomst- och företagsbeskattning Sk81 För en rättvis skattereform Inledning I motionen redovisar vpk förslag för en rättvis skattereform.


Utskottsberedning: --------------------------------------------------------1989/90:SkU30 1989/90:SkU31
Riksdagsbeslut (112 yrkanden): , , 56 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Sk81 av Lars Werner m.fl. (vpk) (pdf, 1247 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se