Maggi Mikaelsson (V)

Maggi Mikaelsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel förskollärare
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1996-06-13 – 2002-02-01
    • Ledig 1996-05-09 – 1996-06-12
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1996-05-08
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2000-10-09 – 2002-02-01
    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-10-08
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-04-12 – 1991-09-29
    • Suppleant 1988-11-23 – 1989-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-09-16
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-02-01
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 1996-10-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-02-01
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-12-02 – 2002-02-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 1999/2000:110 Redogörelse för den svenska exportkontrollpolitiken och exporten av krigsmateriel år 1999

Motion 1999/2000:U20 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1999/2000:U20 av Schyman, Gudrun v med anledning av skr. 1999/2000:110 Redogörelse för den svenska exportkontrollpolitiken och exporten av krigsmateriel år 1999 1 Inledning Enligt svensk lag är export av krigsmateriel förbjuden. Dispenser kan dock beviljas. Grundtanken med ett generellt förbud


Utskottsberedning: -------------------1999/2000:UU12
Riksdagsbeslut (38 yrkanden): , , 19 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:91 Efterlevandepensioner och efterlevandestöd till barn

Motion 1999/2000:Sf22 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1999/2000:Sf22 av Schyman, Gudrun v med anledning av prop. 1999/2000:91 Efterlevandepensioner och efterlevandestöd till barn 1 Inledning Propositionen om efterlevandepensioner och efterlevandestöd till barn har kommit till stånd för att anpassa det allmänna efterlevandepensionssystemet till


Utskottsberedning: -1999/2000:SfU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

vilda djur och äventyrsturister

Skriftlig fråga 1999/2000:687 av Mikaelsson, Maggi (v)

den 10 mars Fråga 1999/2000:687 av Maggi Mikaelsson v till miljöminister Kjell Larsson om vilda djur och äventyrsturister Isbjörnar är fridlysta och får inte jagas utom inom inuiternas territorier. Även om isbjörnen inte är utrotningshotad är populationen ändå liten vilket gör den sårbar. Därför är isbjörnsjakt noga

Inlämnad: 2000-03-10 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se