Maggi Mikaelsson (V)

Maggi Mikaelsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel förskollärare
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1996-06-13 – 2002-02-01
    • Ledig 1996-05-09 – 1996-06-12
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1996-05-08
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2000-10-09 – 2002-02-01
    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-10-08
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-04-12 – 1991-09-29
    • Suppleant 1988-11-23 – 1989-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-09-16
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-02-01
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 1996-10-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-02-01
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1998-12-02 – 2002-02-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

miljöstödet för utrotningshotade mjölkboskapsraser

Skriftlig fråga 2000/01:1450 av Mikaelsson, Maggi (v)

den 20 juni Fråga 2000/01:1450 av Maggi Mikaelsson v till jordbruksminister Margareta Winberg om miljöstödet för utrotningshotade mjölkboskapsraser Nya raskoder ska införas för utrotningshotade husdjursraser. Innan detta sker bör nuvarande stödordning utvärderas för att tydliggöra hur ett bevarandeprogram ska utformas

Inlämnad: 2001-06-20 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

med anledning av skr. 2000/01:114 med anledning av skr. 2000/01:114 Redogörelse för den svenska exportkontrollpolitiken och exporten av krigsmateriel år 2000

Motion 2000/01:U16 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2000/01:U16 av Schyman, Gudrun v med anledning av skr. 2000/01:114 Redogörelse för den svenska exportkontrollpolitiken och exporten av krigsmateriel år 2000 1 Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att den nuvarande lagstiftningen


Utskottsberedning: ---------------------------2000/01:UU14
Riksdagsbeslut (41 yrkanden): , , 27 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 2000/01:113 Vissa ledningsfrågor inom det miliära försvaret m.m.

Motion 2000/01:Fö17 av Berit Jóhannesson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2000/01:Fö17 av Jóhannesson, Berit v med anledning av prop. 2000/01:113 Vissa ledningsfrågor inom det militära försvaret m.m. Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen begär att regeringen redovisar skillnaden mellan att leda styrkor och att leda transporter, mellan underhållstjänst och uppgifter


Utskottsberedning: ---------2000/01:FöU9
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 9 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se