Magnus Berntsson (KD)

Magnus Berntsson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 193
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.berntsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2022-10-20 – 2022-12-21
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2022-10-04 –
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2022-11-29 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Kommissionens arbetsprogram 2023
Debatt om förslag 2022/23:UU4 7 december 2022 Kommissionens arbetsprogram 2023
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Internationella frågor och utrikespolitik
Allmänpolitisk debatt 20 oktober 2022 Internationella frågor och utrikespolitik

Dokument:

Undervattensjakt

Motion 2022/23:1107 av Magnus Berntsson (KD)

Motion till riksdagen 2022/23:1107 av Magnus Berntsson KD Undervattensjakt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av regler för undervattensjakt och tillkännager detta för regeringen. Motivering Undervattensjakt, även kallat UV-jakt, är lagligt i många delar

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 1
Utskottsberedning: MJU

Motion 2022/23:1107 av Magnus Berntsson (KD) (docx, 75 kB) Motion 2022/23:1107 av Magnus Berntsson (KD) (pdf, 72 kB)

Namnbyte på särskilda operationsgruppen till drabantkåren

Motion 2022/23:704 av Magnus Berntsson (KD)

Motion till riksdagen 2022/23:704 av Magnus Berntsson KD Namnbyte på särskilda operationsgruppen till drabantkåren Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att särskilda operationsgruppens namn ska bytas till drabantkåren samt att förbandet ska tilldelas erforderliga heraldiska

Inlämnad: 2022-11-21 Förslag: 1
Utskottsberedning: FöU

Motion 2022/23:704 av Magnus Berntsson (KD) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:704 av Magnus Berntsson (KD) (pdf, 70 kB)

Införande av digitala körkort

Motion 2022/23:658 av Magnus Berntsson (KD)

Motion till riksdagen 2022/23:658 av Magnus Berntsson KD Införande av digitala körkort Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en digital tjänst för uppvisande av körkort i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Motivering I alla våra nordiska grannländer Finland,

Inlämnad: 2022-11-21 Förslag: 1
Utskottsberedning: TU

Motion 2022/23:658 av Magnus Berntsson (KD) (docx, 78 kB) Motion 2022/23:658 av Magnus Berntsson (KD) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.