Magnus Ek (C)

Magnus Ek (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Östergötlands län, plats 216
Född år 1994
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.ek[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2019-03-29 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-03-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-16 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2022-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot utrikesutskottet 19-. Suppleant EU-nämnden 18-, miljö- och jordbruksutskottet 18- och utrikesutskottet 18-19. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:219 Ordning och reda på avfallet

Motion 2021/22:4675 av Magnus Ek m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4675 av Magnus Ek m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:219 Ordning och reda på avfallet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till ändring i 15 kap. 15, 21 och 22 miljöbalken 1998:808Riksdagen avslår regeringens förslag till 15 kap. 16 b miljöbalken 1998:808Riksdagen


Utskottsberedning: 2021/22:MJU26
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 7 avslag, 1 bifall,

Motion 2021/22:4675 av Magnus Ek m.fl. (C) (docx, 76 kB) Motion 2021/22:4675 av Magnus Ek m.fl. (C) (pdf, 90 kB)

med anledning av prop. 2021/22:210 Tidigt kommunalt ställningstagande till vindkraft

Motion 2021/22:4657 av Rickard Nordin m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4657 av Rickard Nordin m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:210 Tidigt kommunalt ställningstagande till vindkraft Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avslå propositionen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom

Inlämnad: 2022-04-20 Förslag: 2
Utskottsberedning: 2021/22:MJU28
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2021/22:4657 av Rickard Nordin m.fl. (C) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4657 av Rickard Nordin m.fl. (C) (pdf, 82 kB)

Cementkrisen

Interpellation 2021/22:420 av Ola Johansson (C)

Interpellation 2021/22:420 Cementkrisen av Ola Johansson C till Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson S Cementas tillstånd att bryta kalksten i Slite på Gotland löper ut på nytt den 31 december 2022, och redan i höst riskerar vi att hamna i samma situation som i höstas, innan regeringen gav ett nytt och tidsbegränsat

Inlämnad: 2022-03-24 Svarsdatum: 2022-04-08 Besvarare: Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson (S)

Interpellation 2021/22:420 av Ola Johansson (C) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Cementkrisen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.