Magnus Ek (C)

Magnus Ek (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Östergötlands län, plats 216
Född år 1994
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.ek[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2019-03-29 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-03-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-16 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2021-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot utrikesutskottet 19-. Suppleant EU-nämnden 18-, miljö- och jordbruksutskottet 18- och utrikesutskottet 18-19. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Skenäsleden

Skriftlig fråga 2019/20:2022 av Magnus Ek (C)

Fråga 2019/20:2022 Skenäsleden av Magnus Ek C till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Färjan mellan Skenäs och Säter, alltså mellan Vikbolandet och norrsidan av Bråviken, är en avgörande trafikled för många boende på båda sidor av färjeleden. Många boende pendlar dagligen i endera riktningen. Lantbrukare har verksamhet

Inlämnad: 2020-08-24 Svarsdatum: 2020-09-07 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:2022 av Magnus Ek (C) (pdf, 85 kB)

med anledning av skr. 2019/20:90 Nordiskt samarbete 2019

Motion 2019/20:3539 av Magnus Ek m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3539 av Magnus Ek m.fl. C med anledning av skr. 2019/20:90 Nordiskt samarbete 2019 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en utvecklad rapportering kring Arktiska rådet och Barentsrådet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2019/20:UU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2019/20:3539 av Magnus Ek m.fl. (C) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3539 av Magnus Ek m.fl. (C) (pdf, 75 kB)

med anledning av skr. 2019/20:91 Resultatskrivelse om utvecklingssamarbete och humanitärt bistånd genom multilaterala organisationer

Motion 2019/20:3513 av Kerstin Lundgren och Magnus Ek (båda C)

Motion till riksdagen 2019/20:3513 av Kerstin Lundgren och Magnus Ek båda C med anledning av skr. 2019/20:91 Resultatskrivelse om utvecklingssamarbete och humanitärt bistånd genom multilaterala organisationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om svenskt multilateralt bistånd


Utskottsberedning: 2019/20:UU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3513 av Kerstin Lundgren och Magnus Ek (båda C) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3513 av Kerstin Lundgren och Magnus Ek (båda C) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se