Magnus Jacobsson (KD)

Magnus Jacobsson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 131
Titel Fil.kand.
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.jacobsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-03-07 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-03-07
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2020-10-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2019/20:203 av Magnus Jacobsson (KD) 14 januari 2020 Möjligheten att upphandla flyglinjer
Debatt om förslag 2019/20:TU1 12 december 2019 Utgiftsområde 22 Kommunikationer
Interpellationsdebatt 2019/20:172 av Magnus Jacobsson (KD) 6 december 2019 Planeringen av infrastrukturinvesteringar
Debatt om förslag 2019/20:SkU15 4 december 2019 Sänkt skatt på drivmedel

med anledning av En samlad politik för klimatet - klimatpolitisk handlingsplan (Prop 2019/20:65)

Motion 2019/20:3481 av Kjell-Arne Ottosson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3481 av Kjell-Arne Ottosson m.fl. KD med anledning av En samlad politik för klimatet klimatpolitisk handlingsplan Prop 2019/20:65 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en översyn av samhällsmålen måste värderas jämställt i relation till

2020-01-24

Motion 2019/20:3481 av Kjell-Arne Ottosson m.fl. (KD) (docx, 98 kB) Motion 2019/20:3481 av Kjell-Arne Ottosson m.fl. (KD) (pdf, 133 kB)

med anledning av prop. 2019/20:52 En utvecklad översiktsplanering

Motion 2019/20:3472 av Larry Söder m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3472 av Larry Söder m.fl. KD med anledning av prop. 2019/20:52 En utvecklad översiktsplanering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om att detaljplaner ska handläggas med det utökade planförfarandet om översiktsplanen inte är aktuell när ärendet påbörjas. Riksdagen


Utskottsberedning: 2019/20:CU7

Motion 2019/20:3472 av Larry Söder m.fl. (KD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3472 av Larry Söder m.fl. (KD) (pdf, 88 kB)

Jordbävningen i Albanien

Skriftlig fråga 2019/20:623 av Magnus Jacobsson (KD)

Fråga 2019/20:623 Jordbävningen i Albanien av Magnus Jacobsson KD till Utrikesminister Ann Linde S Vi är många som känner sorg för den naturkatastrof som har drabbat Albanien. Samtidigt känner vi glädje för att så många har agerat och ställt upp i den akuta krisen. Nu går dock Albanien, som är ett av Europas fattigaste

Inlämnad: 2019-12-12 Svarsdatum: 2019-12-27 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:623 av Magnus Jacobsson (KD) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se