Magnus Jacobsson (KD)

Magnus Jacobsson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 131
Titel Fil.kand.
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.jacobsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-03-07 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-03-07
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2021-10-31

  • Utbildning

    Gymnasieskola, social linje, slutår 86. Studier i historia, internationella relationer, statskunskap och ekonomisk historia, Göteborgs universitet. Städare, Akademiska sjukhuset, 86-87. Terminalarbetare 87-88. Anställd, Securitas 88-96. Förbundsordförande, KDU 96-99. Kommunalråd, Uddevalla 06-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Uddevalla, 98-. Ledamot, kommunstyrelsen 06-14. Ersättare Bohuslandstinget 94-98. Regionfullmäktig, Västra Götaland 10-18. Ledamot, regionala utvecklingsnämnden 10-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande Kristen demokratisk ungdom 97-99. Styrelseledamot, Kristdemokratiska samhällspartiet/Kristdemokraterna Uddevalla och ordförande 97-. Styrelseledamot, Bohusläns distrikt av KDS/KD 92-97. Ledamot partistyrelsen, Kristdemokraterna, 96-99.
  • Litteratur

    Tankar inför drakens tid (97, tillsammans med andra).
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98-02 och 18-. Ledamot trafikutskottet 18-19 och 2:e vice ordförande 19-. Suppleant trafikutskottet 98-02, arbetsmarknadsutskottet 98-02, miljö- och jordbruksutskottet 18- och skatteutskottet 18-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 18-.
  • Föräldrar

    Socialarbetaren Liliane Jacobsson.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2019/20:476 av Magnus Jacobsson (KD) 17 september 2020 Planeringen för höghastighetsjärnväg
Interpellationsdebatt 2019/20:466 av Magnus Jacobsson (KD) 10 september 2020 Koldioxidpriset och infrastrukturplaneringen
Interpellationsdebatt 2019/20:460 av Jens Holm (V) 10 september 2020 Stärkt kollektivtrafik
Debatt om förslag 2019/20:TU15 15 juni 2020 Järnvägs- och kollektivtrafikfrågor

med anledning av skr. 2020/21:3 Riksrevisionens rapport om Kommerskollegiums arbete med handelshinder

Motion 2020/21:3715 av Camilla Brodin m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2020/21:3715 av Camilla Brodin m.fl. KD med anledning av skr. 2020/21:3 Riksrevisionens rapport om Kommerskollegiums arbete med handelshinder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram en åtgärdsplan med anledning av Riksrevisionens rapport


Utskottsberedning: 2020/21:NU11

Motion 2020/21:3715 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (docx, 72 kB) Motion 2020/21:3715 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (pdf, 78 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2020/21:2809 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2020/21:2809 av Magnus Jacobsson m.fl. KD Utgiftsområde 22 Kommunikationer Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Tabeller Kristdemokraternas syn på kommunikationer Minskade fossila utsläpp för transportslagen Beskattning av infrastrukturen Utbyggnad av laddinfrastruktur Elektrifiering av tunga


Utskottsberedning: KU MJU NU SkU UbU 2020/21:JuU23 2020/21:MJU3 2020/21:TU 2020/21:TU1 2020/21:TU3 2020/21:TU4

Motion 2020/21:2809 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (docx, 136 kB) Motion 2020/21:2809 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (pdf, 287 kB)

Trafiksäkerhetspolitisk motion

Motion 2020/21:2805 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2020/21:2805 av Magnus Jacobsson m.fl. KD Trafiksäkerhetspolitisk motion Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering Nolltolerans mot alkohol och narkotika i trafiken Tillåt rutinkontroller av narkotikapåverkade förare Synskärpans betydelse för trafiksäkerheten Öka säkerheten för motorcyklister


Utskottsberedning: 2020/21:JuU24 2020/21:TU 2020/21:TU3

Motion 2020/21:2805 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (docx, 78 kB) Motion 2020/21:2805 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (pdf, 108 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se