Magnus Jacobsson (KD)

Magnus Jacobsson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 131
Titel skyddsvakt (väktare)
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.jacobsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-03-07 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-03-07
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Nordiskt samarbete kring järnvägsinvesteringar

Skriftlig fråga 2018/19:374 av Magnus Jacobsson (KD)

Fråga 2018/19:374 Nordiskt samarbete kring järnvägsinvesteringar av Magnus Jacobsson KD till Statsrådet Tomas Eneroth S I den uppgörelse som ligger till grund för den nya norska regeringen står det bland annat: Regjeringen vil: Ta initiativ til en skandinavisk jernbanestudie i samarbeid med Sverige og Danmark.Politisk

Inlämnad: 2019-03-08 Svarsdatum: 2019-03-20 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:374 av Magnus Jacobsson (KD) (pdf, 89 kB)

Längre och tyngre lastbilar samt längre tågset

Skriftlig fråga 2018/19:146 av Magnus Jacobsson (KD)

Fråga 2018/19:146 Längre och tyngre lastbilar samt längre tågset av Magnus Jacobsson KD till Statsrådet Tomas Eneroth S Transportsektorn är en av de sektorer som dras med stora utsläpp av koldioxid. Vi behöver hitta långsiktiga lösningar som gör att transportsektorn inte belastar klimatet på samma sätt som i dag. Redan

Inlämnad: 2019-02-05 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:146 av Magnus Jacobsson (KD) (pdf, 89 kB)

Dalslands förutsättningar för tillväxt

Skriftlig fråga 2018/19:139 av Magnus Jacobsson (KD)

Fråga 2018/19:139 Dalslands förutsättningar för tillväxt av Magnus Jacobsson KD till Statsrådet Tomas Eneroth S Dalsland är ett fantastiskt landskap som ligger strategiskt bra till mellan Östfold, Karlstad och Göteborg. Trots det ser vi att befolkningen i de dalsländska kommunerna minskar, och vi ser att utbildningsnivån

Inlämnad: 2019-02-05 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:139 av Magnus Jacobsson (KD) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se