Magnus Jacobsson (KD)

Magnus Jacobsson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 131
Titel skyddsvakt (väktare)
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.jacobsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-03-07 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-03-07
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

mobbarna i skolan

Skriftlig fråga 2000/01:1609 av Jacobsson, Magnus (kd)

den 21 augusti Fråga 2000/01:1609 av Magnus Jacobsson kd till statsrådet Ingegerd Wärnersson om mobbarna i skolan I ett flertal artiklar och reportage under sommaren har det framkommit att mobbade elever tvingas fly skolan eftersom mobbarna inte flyttas. Det värsta reportaget handlade om en 12-årig pojke som tvingats

Inlämnad: 2001-08-21 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

en försäljning av SAS

Skriftlig fråga 2000/01:1575 av Jacobsson, Magnus (kd)

den 14 augusti Fråga 2000/01:1575 av Magnus Jacobsson kd till näringsminister Björn Rosengren om en försäljning av SAS Det är förkastligt att SAS genom överenskommelser med andra företag sätter konkurrensen ur spel vilket resulterar i en prisbild som missgynnar SAS egna ägare. Nämligen det svenska folket. Det sätter

Inlämnad: 2001-08-14 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

våldtäkter

Skriftlig fråga 2000/01:1539 av Jacobsson, Magnus (kd)

den 1 augusti Fråga 2000/01:1539 av Magnus Jacobsson kd till justitieminister Thomas Bodström om våldtäkter Enligt en intressant artikel i Aftonbladet har antalet anmälda våldtäkter ökat med 40 de senaste tio åren. Samtidigt som antalet anmälningar ökat med ungefär 40 så har antalet fällande domar inte alls ökat utan

Inlämnad: 2001-08-01 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se