Magnus Jacobsson (KD)

Magnus Jacobsson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 131
Titel skyddsvakt (väktare)
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.jacobsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-03-07 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-03-07
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

våldtäkt

Skriftlig fråga 2001/02:1593 av Jacobsson, Magnus (kd)

den 4 september Fråga 2001/02:1593 av Magnus Jacobsson kd till justitieminister Thomas Bodström om våldtäkt Aftonbladet har berättat om ett fall där en domstol väljer att enbart döma för sexuellt utnyttjande i stället för våldtäkt med hänvisning till att offret var för full. Att detta är möjligt tyder på att lagstiftningen

Inlämnad: 2002-09-04 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

våld mot homosexuella

Skriftlig fråga 2001/02:1484 av Jacobsson, Magnus (kd)

den 6 augusti Fråga 2001/02:1484 av Magnus Jacobsson kd till justitieminister Thomas Bodström om våld mot homosexuella Enligt regeringens intentioner ska särskild uppmärksamhet ägnas åt brott som drabbar särskilt utsatta grupper. Bekämpningen av brott med bl.a. homofobiska motiv ska ha hög prioritet för polisväsendet.

Inlämnad: 2002-08-06 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

Orust

Skriftlig fråga 2001/02:1483 av Jacobsson, Magnus (kd)

den 6 augusti Fråga 2001/02:1483 av Magnus Jacobsson kd till näringsminister Björn Rosengren om Orust Under helgen som gått uttsattes Orust i Bohuslän för så våldsamma skyfall att kommunen utlystes som katastrofområde. Vägar har förstörts, hus och hem har ställts under vatten. Kostnaderna för att enbart reparera vägarna

Inlämnad: 2002-08-06 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se