Magnus Jacobsson (KD)

Magnus Jacobsson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 131
Titel skyddsvakt (väktare)
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.jacobsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-03-07 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-03-07
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2018/19:97 av Mikael Strandman (SD) 12 mars 2019 Ändringar i vapenlagstiftningen
Interpellationsdebatt 2018/19:86 av Kjell-Arne Ottosson (KD) 12 mars 2019 Genomförandet av EU:s vapendirektiv
Interpellationsdebatt 2018/19:24 av Magnus Jacobsson (KD) 12 februari 2019 Visumfrihet inom EU för medborgarna i Kosovo

med anledning av skr. 2018/19:140 2019 års redogörelse för företag med statligt ägande

Motion 2019/20:54 av Camilla Brodin m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:54 av Camilla Brodin m.fl. KD med anledning av skr. 2018/19:140 2019 års redogörelse för företag med statligt ägande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se över möjligheterna att sälja statliga bolag som inte har ett särskilt


Utskottsberedning: NU

Motion 2019/20:54 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:54 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (pdf, 78 kB)

med anledning av skr. 2018/19:123 Riksrevisionens rapport om jämställdhet i Almis låneverksamhet

Motion 2019/20:53 av Camilla Brodin m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:53 av Camilla Brodin m.fl. KD med anledning av skr. 2018/19:123 Riksrevisionens rapport om jämställdhet i Almis låneverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en mer detaljerad redovisning från Almi av hur verksamheten når kvinnor och


Utskottsberedning: 2019/20:NU6

Motion 2019/20:53 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:53 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (pdf, 81 kB)

Flytt av Sveriges ambassad till Jerusalem

Motion 2019/20:48 av Magnus Jacobsson (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:48 av Magnus Jacobsson KD Flytt av Sveriges ambassad till Jerusalem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges ambassad på sikt bör flyttas till Jerusalem och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige har i praktiken två

2019-09-18

Motion 2019/20:48 av Magnus Jacobsson (KD) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:48 av Magnus Jacobsson (KD) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se