Magnus Jacobsson (KD)

Magnus Jacobsson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 131
Titel skyddsvakt (väktare)
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.jacobsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-03-07 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-03-07
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan och kommunen

Motion 2019/20:12 av Magnus Jacobsson (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:12 av Magnus Jacobsson KD Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan och kommunen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en utredning som ser över förutsättningarna att förändra Arbetsförmedlingens, Försäkringskassans och kommunens

2019-09-11

Motion 2019/20:12 av Magnus Jacobsson (KD) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:12 av Magnus Jacobsson (KD) (pdf, 69 kB)

Ökat handelsutbyte med Kosovo

Motion 2019/20:11 av Magnus Jacobsson (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:11 av Magnus Jacobsson KD Ökat handelsutbyte med Kosovo Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska verka för att Kosovo får visumfrihet, och detta tillkännager riksdagen för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs

2019-09-11

Motion 2019/20:11 av Magnus Jacobsson (KD) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:11 av Magnus Jacobsson (KD) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 2018/19:124 En effektivare flytträtt av försäkringssparande

Motion 2018/19:3123 av Jakob Forssmed m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3123 av Jakob Forssmed m.fl. KD med anledning av prop. 2018/19:124 En effektivare flytträtt av försäkringssparande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att anskaffningskostnaden ska anses vara betald efter fem år och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2019/20:FiU14

Motion 2018/19:3123 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3123 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se