Magnus Oscarsson (KD)

Magnus Oscarsson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 59
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.oscarsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-12-15 – 2018-09-24
    • Suppleant 2015-11-18 – 2017-12-15
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-11-18
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2017-04-27 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 14-15. Suppleant utbildningsutskottet 14-, trafikutskottet 14-, EU-nämnden 14-, justitieutskottet 15- och miljö- och jordbruksutskottet 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Livsmedelsstrategins konkreta resultat

Interpellation 2018/19:182 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2018/19:182 Livsmedelsstrategins konkreta resultat av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S För två år sedan fattade regeringen beslut om en livsmedelsstrategi för Sverige. Det finns en bred uppslutning i riksdagen kring målen för livsmedelsstrategin. Den svenska livsmedelsproduktionen ska

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-04-23 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2018/19:182 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Livsmedelsstrategins konkreta resultat

Djurrättsmotiverad terrorism

Interpellation 2018/19:26 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2018/19:26 Djurrättsmotiverad terrorism av Magnus Oscarsson KD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Flera stora mediekanaler har den senaste tiden uppmärksammat den kraftiga ökningen av djurrättsmotiverad brottslighet som främst riktar sig mot djurägare inom lantbruket. Var fjärde bonde

Inlämnad: 2019-01-29 Svarsdatum: 2019-03-12 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:26 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Djurrättsmotiverad terrorism

Djurrättsterrorism

Interpellation 2018/19:11 av Alexandra Anstrell (M)

Interpellation 2018/19:11 Djurrättsterrorism av Alexandra Anstrell M till Statsrådet Mikael Damberg S Under de senaste åren har vi sett en upptrappning av brottsligheten mot djurhållare, politiker och jägare på ett sätt som aldrig får normaliseras eller accepteras av ett samhälle. Hot, trakasserier, stöld, olaga intrång,

Inlämnad: 2019-01-24 Svarsdatum: 2019-03-12 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:11 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Djurrättsterrorism

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se