Magnus Oscarsson (KD)

Magnus Oscarsson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 59
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.oscarsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-12-15 – 2018-09-24
    • Suppleant 2015-11-18 – 2017-12-15
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-11-18
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2017-04-27 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 14-15. Suppleant utbildningsutskottet 14-, trafikutskottet 14-, EU-nämnden 14-, justitieutskottet 15- och miljö- och jordbruksutskottet 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Stöd vid skördeskador

Skriftlig fråga 2015/16:1541 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2015/16:1541 Stöd vid skördeskador av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Den senaste tiden har vi kunnat ta del av nyhetsrapportering om hur många bönder i södra och mellersta Sverige drabbats av skördeskador till följd av den ihållande torkan. Extra hårt slår torkan mot mjölkbönderna. De tvingas

Inlämnad: 2016-08-26 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1541 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 76 kB)

Det kommande säljstoppet för signalkräftan

Skriftlig fråga 2015/16:1480 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2015/16:1480 Det kommande säljstoppet för signalkräftan av Magnus Oscarsson KD till Miljöminister Karolina Skog MP Från och med den 3 augusti 2016 är det förbjudet att byta, odla, föda upp, transportera, använda och hålla 37 arter som listas som invasiva främmande arter av unionsbetydelse enligt EU-förordningen

Inlämnad: 2016-08-02 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1480 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 93 kB)

Stångådalsbanan

Skriftlig fråga 2015/16:1348 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2015/16:1348 Stångådalsbanan av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Anna Johansson S Vart fjärde år hörs vackra ord från alla politiker om hur viktig landsbygden är och om att hela Sverige ska leva. För att åstadkomma det krävs en fungerande infrastruktur över hela Sverige. Stångådalsbanan är den järnväg som går

Inlämnad: 2016-06-15 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1348 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se