Magnus Oscarsson (KD)

Magnus Oscarsson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 59
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.oscarsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-12-15 – 2018-09-24
    • Suppleant 2015-11-18 – 2017-12-15
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-11-18
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-11-18 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2017-04-27 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 14-15. Suppleant utbildningsutskottet 14-, trafikutskottet 14-, EU-nämnden 14-, justitieutskottet 15- och miljö- och jordbruksutskottet 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2018/19:140 2019 års redogörelse för företag med statligt ägande

Motion 2019/20:54 av Camilla Brodin m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:54 av Camilla Brodin m.fl. KD med anledning av skr. 2018/19:140 2019 års redogörelse för företag med statligt ägande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se över möjligheterna att sälja statliga bolag som inte har ett särskilt


Utskottsberedning: NU

Motion 2019/20:54 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:54 av Camilla Brodin m.fl. (KD) (pdf, 78 kB)

Ökat statligt ansvar för Vadstena klostermuseum

Motion 2019/20:66 av Magnus Oscarsson (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:66 av Magnus Oscarsson KD Ökat statligt ansvar för Vadstena klostermuseum Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda ett ökat statligt ansvar för Vadstena klostermuseum och tillkännager detta för regeringen. Motivering Historien om Heliga

2019-09-18

Motion 2019/20:66 av Magnus Oscarsson (KD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:66 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 74 kB)

Kostnader för arkeologi

Motion 2019/20:65 av Magnus Oscarsson (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:65 av Magnus Oscarsson KD Kostnader för arkeologi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda hur kostnaderna för arkeologin ska minska för kommuner och markägare och tillkännager detta för regeringen. Motivering Det byggs väldigt mycket

2019-09-18

Motion 2019/20:65 av Magnus Oscarsson (KD) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:65 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se