Magnus Persson (SD)

Magnus Persson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 272
Titel Ställningsbyggare.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.persson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-03-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 16-. Suppleant konstitutionsutskottet 14-17 och arbetsmarknadsutskottet 14-16.
  • Föräldrar

    Lennart Persson och Gunnel Persson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Sölvesborg, slutår 88.
  • Anställningar

    Nymölla Stora Enso. Sydställningar, BSK ställningsmontage, Bromölla 94-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Bromölla 06-, ordförande 18-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Jaktprovsdomare, Svenska Dreverklubben (lokalklubb Skåne).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Inskränkningar i jakt- och viltvårdsuppdraget

Skriftlig fråga 2020/21:1247 av Magnus Persson (SD)

Fråga 2020/21:1247 Inskränkningar i jakt- och viltvårdsuppdraget av Magnus Persson SD till Statsrådet Jennie Nilsson S Den svenska viltvården och allmogejakten är en unik folkrörelse och en del av vårt kulturarv som har varit väldigt framgångsrikt sedan Viltvårdsfonden instiftades 1938. Något som regeringen nu vill ändra

Inlämnad: 2021-01-13 Svarsdatum: 2021-01-20 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1247 av Magnus Persson (SD) (pdf, 88 kB)

med anledning av skr. 2020/21:39 Riksrevisionens rapport om Arbetsförmedlingens tjänst Stöd och matchning

Motion 2020/21:3772 av Magnus Persson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:3772 av Magnus Persson m.fl. SD med anledning av skr. 2020/21:39 Riksrevisionens rapport om Arbetsförmedlingens tjänst Stöd och matchning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att säkerställa att arbetssökande ges tillgång till leverantörer


Utskottsberedning: 2020/21:AU7

Motion 2020/21:3772 av Magnus Persson m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:3772 av Magnus Persson m.fl. (SD) (pdf, 75 kB)

Utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering

Motion 2020/21:3403 av Magnus Persson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:3403 av Magnus Persson m.fl. SD Utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2021 inom utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering


Utskottsberedning: 2020/21:AU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:3403 av Magnus Persson m.fl. (SD) (docx, 82 kB) Motion 2020/21:3403 av Magnus Persson m.fl. (SD) (pdf, 122 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se