Magnus Persson (SD)

Magnus Persson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 272
Titel Ställningsbyggare.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.persson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-03-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 16-. Suppleant konstitutionsutskottet 14-17 och arbetsmarknadsutskottet 14-16.
  • Föräldrar

    Lennart Persson och Gunnel Persson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Sölvesborg, slutår 88.
  • Anställningar

    Nymölla Stora Enso. Sydställningar, BSK ställningsmontage, Bromölla 94-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Bromölla 06-, ordförande 18-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Jaktprovsdomare, Svenska Dreverklubben (lokalklubb Skåne).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utökad tid för att starta eget företag

Interpellation 2021/22:316 av Magnus Persson (SD)

Interpellation 2021/22:316 Utökad tid för att starta eget företag av Magnus Persson SD till Arbetsmarknads- och jämställdhetsminister Eva Nordmark S Sverige behöver fler företag om framtidens utmaningar ska klaras. Enligt Tillväxtverket kan ungefär 50 procent av svenskarna tänka sig att starta ett eget företag, däremot

Inlämnad: 2022-02-02 Besvarare: Arbetsmarknads- och jämställdhetsminister Eva Nordmark (S)

Interpellation 2021/22:316 av Magnus Persson (SD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utökad tid för att starta eget företag

Utökad preskriptionstid för arbetsmiljöbrott

Interpellation 2021/22:313 av Magnus Persson (SD)

Interpellation 2021/22:313 Utökad preskriptionstid för arbetsmiljöbrott av Magnus Persson SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Vid utredningar av arbetsmiljöbrott involveras flera myndigheter: Arbetsmiljöverket, Polismyndigheten och Åklagarmyndigheten. Utredningstiden är ofta lång, och den genomsnittliga

Inlämnad: 2022-02-02 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2021/22:313 av Magnus Persson (SD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utökad preskriptionstid för arbetsmiljöbrott

Reformeringen av Arbetsförmedlingen

Interpellation 2020/21:498 av Magnus Persson (SD)

Interpellation 2020/21:498 Reformeringen av Arbetsförmedlingen av Magnus Persson SD till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Under den före detta Alliansens tid vid makten gjordes en satsning på jobbcoacher. Arbetsförmedlingen skulle konkurrensutsättas, och de arbetssökande skulle få välja mellan en mängd av privata

Inlämnad: 2021-02-19 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Interpellation 2020/21:498 av Magnus Persson (SD) (pdf, 101 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Reformeringen av Arbetsförmedlingen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.