Magnus Persson (SD)

Magnus Persson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 272
Titel Ställningsbyggare.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.persson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-03-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 16-. Suppleant konstitutionsutskottet 14-17 och arbetsmarknadsutskottet 14-16.
  • Föräldrar

    Lennart Persson och Gunnel Persson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Sölvesborg, slutår 88.
  • Anställningar

    Nymölla Stora Enso. Sydställningar, BSK ställningsmontage, Bromölla 94-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Bromölla 06-, ordförande 18-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Jaktprovsdomare, Svenska Dreverklubben (lokalklubb Skåne).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2016/17:10 Makt, mål och myndighet - feministisk politik för en jämställd framtid

Motion 2016/17:3553 av Sven-Olof Sällström och Magnus Persson (båda SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3553 av Sven-Olof Sällström och Magnus Persson båda SD med anledning av skr. 2016/17:10 Makt, mål och myndighet feministisk politik för en jämställd framtid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inte inrätta en jämställdhetsmyndighet och


Utskottsberedning: 2016/17:AU5
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): 12 avslag

Motion 2016/17:3553 av Sven-Olof Sällström och Magnus Persson (båda SD) (docx, 66 kB) Motion 2016/17:3553 av Sven-Olof Sällström och Magnus Persson (båda SD) (pdf, 86 kB)

Sveriges vapenlagstiftning

Motion 2016/17:2443 av Kent Ekeroth m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:2443 av Kent Ekeroth m.fl. SD Sveriges vapenlagstiftning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en ny tillståndsmyndighet för vapenlicensfrågor och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om handläggningstid


Utskottsberedning: 2016/17:JuU18 2016/17:MJU8
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): 14 avslag

Motion 2016/17:2443 av Kent Ekeroth m.fl. (SD) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2443 av Kent Ekeroth m.fl. (SD) (pdf, 86 kB)

Arbetsmarknad

Motion 2016/17:2511 av Sven-Olof Sällström och Magnus Persson (båda SD)

Motion till riksdagen 2016/17:2511 av Sven-Olof Sällström och Magnus Persson båda SD Arbetsmarknad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om lärlingsanställningar och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att öka möjligheterna


Utskottsberedning: 2016/17:AU10 2016/17:AU2 2016/17:AU4 2016/17:AU6 2016/17:AU7 2016/17:FiU3 2016/17:SfU17
Riksdagsbeslut (15 yrkanden): 15 avslag

Motion 2016/17:2511 av Sven-Olof Sällström och Magnus Persson (båda SD) (docx, 69 kB) Motion 2016/17:2511 av Sven-Olof Sällström och Magnus Persson (båda SD) (pdf, 94 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.