Magnus Stuart (M)

Magnus Stuart (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Södermanlands län, plats 286
Född år 1952
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.stuart[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-02-01 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2021-02-02 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2020/21:807 av Viktor Wärnick (M) 11 juni 2021 Återöppningen av kulturen och idrotten
Interpellationsdebatt 2020/21:814 av Annicka Engblom (M) 11 juni 2021 Återöppnandet av arenasporter och större evenemang
Interpellationsdebatt 2020/21:799 av Magnus Stuart (M) 11 juni 2021 En strategi för en återstart av kultursektorn
Debatt om förslag 2020/21:KrU9 20 maj 2021 Politik för konstnärers villkor

Dokument:

Återöppnandet av arenasporter och större evenemang

Interpellation 2020/21:814 av Annicka Engblom (M)

Interpellation 2020/21:814 Återöppnandet av arenasporter och större evenemang av Annicka Engblom M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Förhoppningsvis ser vi nu början på slutet av en global katastrof i takt med att massvaccineringen mot covid-19 alltmer börjar få effekt runt om i världen. Det råder inga

Inlämnad: 2021-06-07 Svarsdatum: 2021-06-11 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2020/21:814 av Annicka Engblom (M) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Återöppnandet av arenasporter och större evenemang

Återöppningen av kulturen och idrotten

Interpellation 2020/21:807 av Viktor Wärnick (M)

Interpellation 2020/21:807 Återöppningen av kulturen och idrotten av Viktor Wärnick M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Coronapandemin har slagit hårt mot många delar i samhället, både i termer av förödande många människoliv som förlorats men också mot företag och näringar. Med vaccinationernas genomslag

Inlämnad: 2021-06-03 Svarsdatum: 2021-06-11 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2020/21:807 av Viktor Wärnick (M) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Återöppningen av kulturen och idrotten

En strategi för en återstart av kultursektorn

Interpellation 2020/21:799 av Magnus Stuart (M)

Interpellation 2020/21:799 En strategi för en återstart av kultursektorn av Magnus Stuart M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Coronapandemin har slagit mycket hårt mot större delen av Sveriges kulturutövare. Alla utövare har mer eller mindre påverkats av pandemin de som har påverkats allra mest är nöjes-

Inlämnad: 2021-06-03 Svarsdatum: 2021-06-11 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2020/21:799 av Magnus Stuart (M) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: En strategi för en återstart av kultursektorn

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se