Maj Karlsson (V)

Maj Karlsson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 159
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post maj.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Gruppledare
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Gruppledare 2020-01-28 –
    • Vice gruppledare 2016-02-03 – 2020-01-28 16:00:00
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-05-25 – 2018-03-23
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2017-06-16 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2020-02-07 –
    • Ersättare 2018-10-02 – 2020-02-07
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2014-10-15 – 2018-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2020-10-14 – 2021-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant försvarsutskottet 14-18, socialutskottet 14-, kulturutskottet 16-18 och civilutskottet 18-. Ledamot krigsdelegationen 18-. Suppleant ledamotsrådet 14-18 och riksdagsstyrelsen 18-. Vice gruppledare, Vänsterpartiet 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2020/21:3198 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:3198 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Utgiftsområde 15 Studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2021 inom utgiftsområde 15 Studiestöd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Anslagsfördelning Tabell 1 Anslagsförslag 2021 för utgiftsområde 15 Studiestöd Tusental kronor


Utskottsberedning: 2020/21:UbU2

Motion 2020/21:3198 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:3198 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 84 kB)

Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning

Motion 2020/21:3190 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:3190 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2021 inom utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Anslagsfördelning Anslagsförslag 2021 för


Utskottsberedning: 2020/21:UbU1

Motion 2020/21:3190 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 82 kB) Motion 2020/21:3190 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 105 kB)

Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

Motion 2020/21:2971 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:2971 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Utgiftsområde 5 Internationell samverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2021 inom utgiftsområde 5 Internationell samverkan enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Anslagsfördelning Tabell 1 Anslagsförslag 2021 för utgiftsområde 05 Internationell


Utskottsberedning: 2020/21:UU1

Motion 2020/21:2971 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 72 kB) Motion 2020/21:2971 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 93 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se