Maj-Lis Lööw (S)

Maj-Lis Lööw (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel arbetsförmedlare
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Ordinarie 1989-03-06 – 1995-01-09
    • Ledig 1989-01-30 – 1989-03-05
    • Ordinarie 1979-10-01 – 1989-01-29
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-10-10
    • Utrikesutskottet

    • Ordförande 1994-10-12 – 1995-01-01
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1982-10-04 – 1988-10-02
    • Kulturutskottet

    • Vice ordförande 1988-10-11 – 1989-01-30
    • Lagutskottet

    • Ordförande 1991-10-08 – 1994-10-02
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-05-26 – 1993-06-04
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 1994-10-18 – 1995-11-05
    • Ledamot 1983-10-04 – 1989-01-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Ledamot 1988-10-18 – 1994-10-03
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-12-31
    • Ledamot 1993-02-18 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av förs. 1994/95:TK1 Skrivelse från talmanskonferensen med överlämnande av förslag angående en nämnd i riksdagen för Europeiska unionen m.m.

Motion 1994/95:K9 av Maj-Lis Lööw (s) och Margaretha af Ugglas (m)

Motion till riksdagen 1994/95:K9 av Maj-Lis Lööw och Margaretha af Ugglas s, m med anledning av förs. 1994/95:TK1 Skrivelse från talmanskonferensen med överlämnande av förslag angående en nämnd i riksdagen för Europeiska unionen m.m. Sammanfattning Vi anser att de i talmanskonferensens förslag till riksdagen 1994/95:TK1


Utskottsberedning: -1994/95:KU22
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:19 Sveriges medlemskap i Europeiska unionen

Motion 1994/95:U16 av Sven Hulterström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:U16 av Sven Hulterström m.fl. s med anledning av prop. 1994/95:19 Sveriges medlemskap i Europeiska unionen Inledning och sammanfattning Vi socialdemokrater har valt att i denna motion huvudsakligen inrikta oss på de mer begränsade frågor där enighet inte uppnåddes mellan den förra regeringen


Utskottsberedning: -------------------1994/95:JoU7 1994/95:UU5
Riksdagsbeslut (38 yrkanden): , , 19 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:208 Förändringar i lönegarantisystemet

Motion 1993/94:L14 av Maj-Lis Lööw m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:L14 av Maj-Lis Lööw m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:208 Förändringar i lönegarantisystemet Inledning Den borgerliga regeringen försämrade 1992 lönegarantin genom att ersätta den dåvarande lagen om statlig lönegaranti vid konkurs med en ny lönegarantilag. Ersättning för fordringar


Utskottsberedning: ------1993/94:LU34
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se