Malin Höglund (M)

Malin Höglund (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Dalarnas län, plats 104
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post malin.hoglund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-08-31 – 2021-02-01
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-09-16 – 2021-02-01
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Närings- och regionalpolitik
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Närings- och regionalpolitik
Stillbild från Interpellationsdebatt: Könsstereotypa föreställningar inom Arbetsförmedlingen
Interpellationsdebatt 2020/21:346 av Malin Höglund (M) 23 mars 2021 Könsstereotypa föreställningar inom Arbetsförmedlingen
Stillbild från Interpellationsdebatt: Stöd till restaurangbranschen
Interpellationsdebatt 2020/21:335 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) 29 januari 2021 Stöd till restaurangbranschen
Stillbild från Interpellationsdebatt: Regeringens agerande gentemot restaurangnäringen
Interpellationsdebatt 2020/21:313 av Tobias Andersson (SD) 29 januari 2021 Regeringens agerande gentemot restaurangnäringen

Dokument:

Tillsyn inom servicenäringen

Motion 2022/23:1404 av Malin Höglund och Crister Carlsson (båda M)

Motion till riksdagen 2022/23:1404 av Malin Höglund och Crister Carlsson båda M Tillsyn inom servicenäringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över en differentiering av tillsynskostnader för butiker så att inte servicenäringen på landsbygden och obemannade butiker

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:FiU26

Motion 2022/23:1404 av Malin Höglund och Crister Carlsson (båda M) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:1404 av Malin Höglund och Crister Carlsson (båda M) (pdf, 73 kB)

Idrottssveriges möjligheter att bedriva elitverksamhet för ungdomar

Motion 2022/23:1093 av Alexandra Anstrell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2022/23:1093 av Alexandra Anstrell m.fl. M Idrottssveriges möjligheter att bedriva elitverksamhet för ungdomar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att eleverna eller deras vårdnadshavare bör få bekosta den individuella utrustning eller liknande som

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 2
Utskottsberedning: UbU

Motion 2022/23:1093 av Alexandra Anstrell m.fl. (M) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:1093 av Alexandra Anstrell m.fl. (M) (pdf, 76 kB)

Förändring av Lantmäteriets handläggningstider

Motion 2022/23:628 av Malin Höglund m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2022/23:628 av Malin Höglund m.fl. M Förändring av Lantmäteriets handläggningstider Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förkorta de långa handläggningstiderna hos Lantmäteriet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Lantmäteriet ansvarar

Inlämnad: 2022-11-21 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:CU9

Motion 2022/23:628 av Malin Höglund m.fl. (M) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:628 av Malin Höglund m.fl. (M) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.