Malin Höglund (M)

Malin Höglund (M)

Tjänstgörande ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Dalarnas län, plats 201
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post malin.hoglund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Carl-Oskar Bohlin
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-08-31 – 2021-02-01
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-09-16 – 2021-02-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 15 oktober 2020 Frågestund
Interpellationsdebatt 2020/21:20 av Alexandra Anstrell (M) 13 oktober 2020 Idrottsutbildningar i gymnasie- och gymnasiesärskola

Kriminalitet och droger bland unga

Skriftlig fråga 2020/21:153 av Malin Höglund (M)

Fråga 2020/21:153 Kriminalitet och droger bland unga av Malin Höglund M till Statsrådet Mikael Damberg S Det är oroväckande att höra att barn i tioårsåldern fångas upp av kriminella gäng i Sverige. Problemet har spridits över hela landet, och de orter som tidigare varit förskonade från gängkriminalitet i yngre åldrar

Inlämnad: 2020-10-01 Svarsdatum: 2020-10-14 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2020/21:153 av Malin Höglund (M) (pdf, 86 kB)

Familjedaghem

Skriftlig fråga 2020/21:152 av Malin Höglund (M)

Fråga 2020/21:152 Familjedaghem av Malin Höglund M till Utbildningsminister Anna Ekström S I kommunerna runt om i Sverige finns i dag förskolor i kommunal regi eller i fristående regi. Det finns även pedagogisk omsorg som kan vara familjedaghem eller olika flerfamiljslösningar i kommunal eller fristående regi. En familj

Inlämnad: 2020-10-01 Svarsdatum: 2020-10-14 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2020/21:152 av Malin Höglund (M) (pdf, 83 kB)

Barn och unga som gifts bort

Skriftlig fråga 2020/21:41 av Malin Höglund (M)

Fråga 2020/21:41 Barn och unga som gifts bort av Malin Höglund M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sverige har en lagstiftning när det gäller hederskultur som på vissa områden är förlegad, och svenskt rättsväsen saknar möjlighet att vara proaktivt i sitt arbete mot hedersvåld. Sverige saknar i dag

Inlämnad: 2020-09-11 Svarsdatum: 2020-09-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:41 av Malin Höglund (M) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se