Malin Larsson (S)

Malin Larsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 167
Titel Kronoinspektör/Statsvetare.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post malin.larsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2019-02-15 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot, miljö- och jordbruksutskottet 18-. Suppleant utbildningsutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Platschefen Olle Lindberg och undersköterskan Sonja Lindberg, f. Wennberg.
  • Utbildning

    Grundskola, Matfors skola. Gymnasieskola, Västermalms gymnasium, Sundsvall, slutår 99. Pol-mag.-programmet, Umeå universitet 00-02. Statsvetarexamen, Mittuniversitetet 05.
  • Anställningar

    Butiksanställd, Biltema 96-99. Lärarvikarie, Matfors skola 99-01. Banktjänsteman, SEB 01-10. Kronoinspektör, Kronofogdemyndigheten 10-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Gentekniknämnden. Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen Västernorrland.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sundsvall 10-. Ledamot, kommunstyrelsen. Ledamot, socialnämnden 10-14 och ordförande. Vice ordförande barn- och utbildningsnämnden 08-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, kyrkofullmäktige i Stöde församling 13-. Vice ordförande, Stöde socialdemokratiska förening 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Statsministerns frågestund 19 mars 2020 Statsministerns frågestund
Debatt om förslag 2019/20:MJU6 18 februari 2020 Jakt och viltvård
Frågestund 23 januari 2020 Frågestund
Interpellationsdebatt 2019/20:129 av Lars Beckman (M) 6 december 2019 Rovdjurspolitiken

Idrott för att främja intresset för teknik och naturvetenskap

Motion 2018/19:2183 av Jasenko Omanovic och Malin Larsson (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2183 av Jasenko Omanovic och Malin Larsson båda S Idrott för att främja intresset för teknik och naturvetenskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta idrottens betydelse för att främja inlärning av matematik och naturvetenskap och


Utskottsberedning: 2018/19:UbU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2183 av Jasenko Omanovic och Malin Larsson (båda S) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:2183 av Jasenko Omanovic och Malin Larsson (båda S) (pdf, 75 kB)

Ostkustbanan

Motion 2018/19:2122 av Ingemar Nilsson och Malin Larsson (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2122 av Ingemar Nilsson och Malin Larsson båda S Ostkustbanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för prioriterade investeringar i Ostkustbanan och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2018/19:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2122 av Ingemar Nilsson och Malin Larsson (båda S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2122 av Ingemar Nilsson och Malin Larsson (båda S) (pdf, 78 kB)

Statligt ansvar för utbyggnad och underhåll av Sveriges järnvägsnät

Motion 2018/19:2108 av Malin Larsson och Ingemar Nilsson (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2108 av Malin Larsson och Ingemar Nilsson båda S Statligt ansvar för utbyggnad och underhåll av Sveriges järnvägsnät Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för investeringar i och underhåll


Utskottsberedning: 2018/19:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2108 av Malin Larsson och Ingemar Nilsson (båda S) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:2108 av Malin Larsson och Ingemar Nilsson (båda S) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se