Malin Larsson (S)

Malin Larsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 167
Titel Kronoinspektör/Statsvetare.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post malin.larsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2019-02-15 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot, miljö- och jordbruksutskottet 18-. Suppleant utbildningsutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Platschefen Olle Lindberg och undersköterskan Sonja Lindberg, f. Wennberg.
  • Utbildning

    Grundskola, Matfors skola. Gymnasieskola, Västermalms gymnasium, Sundsvall, slutår 99. Pol-mag.-programmet, Umeå universitet 00-02. Statsvetarexamen, Mittuniversitetet 05.
  • Anställningar

    Butiksanställd, Biltema 96-99. Lärarvikarie, Matfors skola 99-01. Banktjänsteman, SEB 01-10. Kronoinspektör, Kronofogdemyndigheten 10-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Gentekniknämnden. Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen Västernorrland.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sundsvall 10-. Ledamot, kommunstyrelsen. Ledamot, socialnämnden 10-14 och ordförande. Vice ordförande barn- och utbildningsnämnden 08-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, kyrkofullmäktige i Stöde församling 13-. Vice ordförande, Stöde socialdemokratiska förening 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Statsministerns frågestund 19 mars 2020 Statsministerns frågestund
Debatt om förslag 2019/20:MJU6 18 februari 2020 Jakt och viltvård
Frågestund 23 januari 2020 Frågestund
Interpellationsdebatt 2019/20:129 av Lars Beckman (M) 6 december 2019 Rovdjurspolitiken

Mittuniversitetet

Motion 2020/21:2101 av Ingemar Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2101 av Ingemar Nilsson m.fl. S Mittuniversitetet hf Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta Mittuniversitetets betydelse för tillväxt och välfärd och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är och ska även framgent


Utskottsberedning: UbU

Motion 2020/21:2101 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2101 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Ostkustbanan

Motion 2020/21:2099 av Ingemar Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2099 av Ingemar Nilsson m.fl. S Ostkustbanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör undersöka möjligheten till en snabbare utbyggnad av Nya Ostkustbanan, och detta tillkännager riksdagen för regeringen. Motivering Längs Norrlandskusten


Utskottsberedning: 2020/21:TU

Motion 2020/21:2099 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2099 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

En ny mineralstrategi i tiden

Motion 2020/21:2445 av Marlene Burwick m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2445 av Marlene Burwick m.fl. S En ny mineralstrategi i tiden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att uppdatera mineralstrategin och tillkännager detta för regeringen. Motivering Att elektrifieringen av samhället och transportsektorn


Utskottsberedning: 2020/21:NU17

Motion 2020/21:2445 av Marlene Burwick m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2445 av Marlene Burwick m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se