Marcus Andersson (S)

Marcus Andersson (S)

Tjänstgörande ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 72
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post marcus.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Erik Ezelius
    • Försvarsutskottet

    • Extra suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2022-11-14 – 2023-05-14
    • Försvarsutskottet

    • Extra suppleant 2022-11-14 – 2023-05-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Högskolan i Skövde

Motion 2022/23:1547 av Patrik Björck och Marcus Andersson (båda S)

Motion till riksdagen 2022/23:1547 av Patrik Björck och Marcus Andersson båda S Högskolan i Skövde Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Högskolan i Skövde och tillkännager detta för regeringen. Motivering En aktiv högskolepolitik är en av viktig regional och nationell

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:UbU10

Motion 2022/23:1547 av Patrik Björck och Marcus Andersson (båda S) (docx, 75 kB) Motion 2022/23:1547 av Patrik Björck och Marcus Andersson (båda S) (pdf, 80 kB)

Järnväg genom Skaraborg

Motion 2022/23:1308 av Ida Ekeroth Clausson och Marcus Andersson (båda S)

Motion till riksdagen 2022/23:1308 av Ida Ekeroth Clausson och Marcus Andersson båda S Järnväg genom Skaraborg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Kinnekullebanan och Västra stambanan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Skaraborg, beläget mellan Vänern

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:TU4

Motion 2022/23:1308 av Ida Ekeroth Clausson och Marcus Andersson (båda S) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:1308 av Ida Ekeroth Clausson och Marcus Andersson (båda S) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.