Marcus Andersson (S)

Marcus Andersson (S)

Tjänstgörande ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 72
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post marcus.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Erik Ezelius
    • Försvarsutskottet

    • Extra suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2022-11-14 – 2023-05-14
    • Försvarsutskottet

    • Extra suppleant 2022-11-14 – 2023-05-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kompetensen och bemanningen inom äldreomsorgen

Skriftlig fråga 2022/23:256 av Marcus Andersson (S)

Fråga 2022/23:256 Kompetensen och bemanningen inom äldreomsorgen av Marcus Andersson S till Statsrådet Anna Tenje M Kommunerna står inför en enorm utmaning i att rekrytera personal, framför allt inom äldreomsorgen. Att tillse att det finns utbildad personal på arbetsplatsen ger brukare en godare och säkrare service. Det

Inlämnad: 2023-01-23 Svarsdatum: 2023-02-01 Besvarare: Statsrådet Anna Tenje (M)

Skriftlig fråga 2022/23:256 av Marcus Andersson (S) (pdf, 86 kB)

Försvar och samhällets krisberedskap

Motion 2022/23:2012 av Peter Hultqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2012 av Peter Hultqvist m.fl. S Försvar och samhällets krisberedskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett starkt totalförsvar och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om utvecklingen

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 9
Utskottsberedning: UU 2022/23:FöU6

Motion 2022/23:2012 av Peter Hultqvist m.fl. (S) (docx, 100 kB) Motion 2022/23:2012 av Peter Hultqvist m.fl. (S) (pdf, 133 kB)

Bättre och mer hållbar infrastruktur i Västsverige

Motion 2022/23:1992 av Aylin Fazelian m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:1992 av Aylin Fazelian m.fl. S Bättre och mer hållbar infrastruktur i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen arbeta för att skapa en bättre och mer hållbar infrastruktur i Västsverige och tillkännager

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:TU4

Motion 2022/23:1992 av Aylin Fazelian m.fl. (S) (docx, 74 kB) Motion 2022/23:1992 av Aylin Fazelian m.fl. (S) (pdf, 91 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.