Marcus Jonsson (KD)

Marcus Jonsson (KD)

Tjänstgörande ersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 85
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post marcus.jonsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Jakob Forssmed
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-01-14 – 2020-02-20
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2020-01-14 – 2020-02-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 16 januari 2020 Frågestund
Interpellationsdebatt 2019/20:162 av Yasmine Posio (V) 14 januari 2020 Rysslands angrepp på civilsamhället

med anledning av prop. En utvecklad översiktsplanering 2019/20:52

Motion 2019/20:3472 av Larry Söder m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3472 av Larry Söder m.fl. KD med anledning av prop. En utvecklad översiktsplanering 2019/20:52 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om att detaljplaner ska handläggas med det utökade planförfarandet, om översiktsplanen inte är aktuell när ärendet påbörjas. Riksdagen

2020-01-17

Motion 2019/20:3472 av Larry Söder m.fl. (KD) (docx, 89 kB) Motion 2019/20:3472 av Larry Söder m.fl. (KD) (pdf, 85 kB)

Rysslands angrepp på civilsamhället

Interpellation 2019/20:162 av Yasmine Posio (V)

Interpellation 2019/20:162 Rysslands angrepp på civilsamhället av Yasmine Posio V till Utrikesminister Ann Linde S Sedan Vladimir Putin återtog presidentposten 2012, efter fyra år som premiärminister, har flera lagar som inskränker civilsamhället möjligheter att verka fritt antagits. Det mest kända exemplet är troligtvis

Inlämnad: 2019-11-21 Svarsdatum: 2020-01-14 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:162 av Yasmine Posio (V) (pdf, 93 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Rysslands angrepp på civilsamhället

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se