Margareta Andersson (C)

Margareta Andersson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Jönköpings län
Titel verksamhetsledare
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-01 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Andre vice ordförande 2002-09-30 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-09-20
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2005/06:110 Uppföljning av den nationella handlingsplanen för handikappolitiken

Motion 2005/06:So46 av Kenneth Johansson m.fl. (c)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att målet för handikappolitiken bör vara principen om alla människors lika värde och rätt till likabehandling, ett tillgängligt samhälle och en tillgänglig arbetsmarknad. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin


Utskottsberedning: 2005/06:KrU28 2005/06:SoU24
Riksdagsbeslut (36 yrkanden): 36 avslag

Motion 2005/06:So46 av Kenneth Johansson m.fl. (c) (doc, 110 kB) Motion 2005/06:So46 av Kenneth Johansson m.fl. (c) (pdf, 280 kB)

med anledning av prop. 2005/06:115 Nationell utvecklingsplan för vård och omsorg om äldre

Motion 2005/06:So41 av Birgitta Carlsson m.fl. (c)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om grunderna för den nationella politiken för vård och omsorg för äldre. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om fritt val i äldreomsorgen. Riksdagen begär att regeringen


Utskottsberedning: 2005/06:SoU26
Riksdagsbeslut (17 yrkanden): 17 avslag

Motion 2005/06:So41 av Birgitta Carlsson m.fl. (c) (doc, 85 kB) Motion 2005/06:So41 av Birgitta Carlsson m.fl. (c) (pdf, 288 kB)

med anledning av prop. 2005/06:155 Makt att forma samhället och sitt eget liv – nya mål i jämställdhetspolitiken

Motion 2005/06:A6 av Annika Qarlsson m.fl. (c)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att samhället har ett ansvar för att inte upprätthålla förtryckande system så att alla människor, både kvinnor och män, ges mer frihet och större möjligheter att forma sina egna liv. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2005/06:AU11
Riksdagsbeslut (15 yrkanden): 15 avslag

Motion 2005/06:A6 av Annika Qarlsson m.fl. (c) (doc, 130 kB) Motion 2005/06:A6 av Annika Qarlsson m.fl. (c) (pdf, 317 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.