Margareta B Kjellin (-)

Margareta B Kjellin (M)

Valkrets Gävleborgs län
Född år 1948
Avliden den 14 februari 2017

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-02-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2017-02-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2015-03-25 – 2017-02-14
    • Suppleant 2014-10-15 – 2015-03-25
    • Suppleant 2010-10-13 – 2014-10-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Snabb tillväxt av vargstam

Skriftlig fråga 2007/08:1609 av Kjellin, Margareta B (m)

den 4 september Fråga 2007/08:1609 Snabb tillväxt av vargstam av Margareta B Kjellin m till miljöminister Andreas Carlgren c Den senaste tiden har det rapporterats om omfattande föryngringar av varg i Gävleborg. Minst tre nya kullar har konstaterats, men eftersom det är svårt att bestämma tillväxten under sommartid

Inlämnad: 2008-09-04 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Rehabilitering för afatiker

Skriftlig fråga 2007/08:412 av Kjellin, Margareta B (m)

den 4 december Fråga 2007/08:412 Rehabilitering för afatiker av Margareta B Kjellin m till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m På Forsa folkhögskola finns det en speciell utbildning och rehabilitering för personer som har drabbats av afasi och andra diagnoser till följd av hjärnskada. Man hjälper dessa personer

Inlämnad: 2007-12-04 Besvarare: Cristina Husmark Pehrsson (M)

Omreglera den svenska spelmarknaden

Motion 2007/08:Kr357 av Tomas Tobé m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2007/08:Kr357 av Tomas Tobé m.fl. m Omreglera den svenska spelmarknaden m1453 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa ett licenssystem som uppfyller EG-rättens krav genom att stå öppet för företag verksamma i Sverige


Utskottsberedning: 2007/08:KrU13
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2007/08:Kr357 av Tomas Tobé m.fl. (m) (doc, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se