Margareta B Kjellin (-)

Margareta B Kjellin (M)

Valkrets Gävleborgs län
Född år 1948
Avliden den 14 februari 2017

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-02-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2017-02-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-02-14
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2015-03-25 – 2017-02-14
    • Suppleant 2014-10-15 – 2015-03-25
    • Suppleant 2010-10-13 – 2014-10-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2006/07:155 av Olofsson, Eva (v) 21 december 2006 Utbildningsvikariat och kompetensen i äldreomsorgen
Interpellationsdebatt 2006/07:94 av Bergström, Sven (c) 8 december 2006 Planerad omorganisation av rättsväsendet i Gävleborg
Interpellationsdebatt 2006/07:79 av Johansson, Ylva (s) 28 november 2006 Förebyggande av fallolyckor

Inhyrd vårdpersonal

Skriftlig fråga 2015/16:1469 av Margareta B Kjellin (M)

Fråga 2015/16:1469 Inhyrd vårdpersonal av Margareta B Kjellin M till Statsrådet Gabriel Wikström S Under den senaste tiden har media i flera fall uppmärksammat hur bristande bakgrundskontroller av inhyrd personal till vårdinrättningar har lett till potentiella risker för patienterna. I många fall har personal hyrts in

Inlämnad: 2016-07-18 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1469 av Margareta B Kjellin (M) (pdf, 78 kB)

Levnadsvillkor för personer med funktionsnedsättning

Skriftlig fråga 2015/16:1438 av Margareta B Kjellin (M)

Fråga 2015/16:1438 Levnadsvillkor för personer med funktionsnedsättning av Margareta B Kjellin M till Statsrådet Åsa Regnér S En utvärdering från Myndigheten för delaktighet visar att personer med funktionsnedsättning fortfarande har betydligt sämre levnadsvillkor jämfört med den övriga befolkningen. Myndigheten menar

Inlämnad: 2016-07-05 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1438 av Margareta B Kjellin (M) (pdf, 78 kB)

Utredning om assistanstimmar

Skriftlig fråga 2015/16:1333 av Margareta B Kjellin (M)

Fråga 2015/16:1333 Utredning om assistanstimmar av Margareta B Kjellin M till Statsrådet Åsa Regnér S Regeringen har utfärdat direktiv till en utredning av Försäkringskassan om assistanstimmarna där andemeningen är att man vill minska antalet beviljade timmar och utbetalad assistansersättning. Statsrådet misstänkliggör

Inlämnad: 2016-06-08 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1333 av Margareta B Kjellin (M) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se